Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Kraj plánuje záchranářům postavit vzdělávací a výcvikové středisko za 100 mil.

10.09.2017

Kraj plánuje záchranářům postavit vzdělávací a výcvikové středisko za 100 mil.

 

 

Kraj bude žádat o dotaci, která by mohla pokrýt většinu nákladů. V případě úspěšné žádosti bude středisko hotové na podzim roku 2019. Podle hejtmana Bohumila Šimka (ANO) zlepší připravenost záchranářů.

 

Centrum bude dostavbou výjezdové základny Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje v městské části Brno-Bohunice, kde v posledních letech vznikla jedna ze tří nových základech v Brně. Středisko bude vybavené kromě nábytku i audiovizuální technikou, různými simulátory, ale například i místem pro výcvik zásahů na lezecké stěně. „V budově bude zázemí pro efektivní výuku dospělých, praktickou výuku modelových situací s využitím pokročilých simulátorů. Bude možný výcvik personálu pro mimořádné situace, krizové stavy, například pro vysoce nebezpečné nemoci nebo speciální letecké činnosti,“ vyjmenovala Brindzáková.

Radní schválili podání žádosti o podporu projektu. Dotace z Evropské unie by mohla pokrýt 85 procent a ze státního rozpočtu pět procent. „Moderní výcvikové středisko by mělo být hotové v září 2019. Jeho cílem je zlepšit připravenost zdravotnické záchranné služby k poskytování kvalitní a efektivní přednemocniční neodkladné péče,“ uvedl hejtman Šimek.

Obyvatelům se tak podle něj dostane kvalitnější péče s ohledem na nové postupy a poznatky na poli urgentní medicíny. „Středisko zvýší úroveň pracovních podmínek pro lektory a umožní výuku v oblasti urgentní medicíny i krizové připravenosti na jednom uceleném pracovišti,“ dodal Šimek.

ČTK

Sigmund

Komentáře k článku
 • Ctirad Novák Reagovat 10.09.2017
  Asi pro trénink jak na teploty a 14ti denní bolest zad.
  • Jan Pokorný Reagovat 10.09.2017
   trošku toho toxiku...
   Incidence náhlých neodkladných stavů zůstává stále stejná, lékařů je méně, záchranářů více takže pravděpodobnost, že budete tento stav řešit a navíc s plnou odpovědností sám roste navzdory narůstajícímu balastu. Nejhorší záchranář je ten, který je otrávený a nepříjemný na pacienty, kterým pomoct umí, přestože a nebo protože jde o úplné pí..viny jako jsou ty bolesti zad a v situaci, kdy jde o život najednou pořádně neví a místo orchestru předvede chaos. Souhlasím, že taková práce je opravdu demotivující, nudná a naprosto k ničemu pro pacienty i dotyčného "záchrance"
   • Ctirad Novak Reagovat 11.09.2017
    až se z našeho socialisticko-komerčního modelu zdravotnictví vyřadí ta složka zlodějin, předražených zakázek, uměle vytvářeného množství výjezdů pro ZZS (není tajemstvím, že dispečerky a dispečeři ZOS jsou jasně vedeni k tomu, že těm lidem prostě tu sanitku mají aktivně nabízet, atd....) a začne se veřejně říkat, že zodpovědnost za své zdraví mají jednotlivci a k řešení veškerých neakutních obtíží není ZZS (což by mělo platit i pro praktické lékaře), potom otrávených a znechucených záchranářů i lékařů bude minimum i výjezdů, které k tomuto přispívají
    • Martin Sikora Reagovat 13.09.2017
     Pane Novák - pěkně napsané!
    • Jan Pokorný Reagovat 14.09.2017
     Hm, tak z pohádek, kde dobro vítězí nad zlem a hloupý Honza se stane králem, už jsem bohužel vyrostl.
     • Ctirad Novák Reagovat 15.09.2017
      dobro i zlo jsou jenom pojmy, to jak věci jsou vytváříme my všichni, pokud ale je Vám bližší žít v přesvědčení, že nic nezměníte a racionální a rozumné fungování je pohádka - tak mi Vás je líto
      • Jan Pokorný Reagovat 15.09.2017
       Podíváte-li se na současné záchrankové systémy kdekoliv na světě tak žádná vláda nedává do záchranky peníze proto, aby se zachránilo pár chudáků v ohrožení života, o ty systémově vůbec nejde ba co víc ekonomicky je lépe když člověk zemře... Pravý smysl je pokrývat selhávající ostatní články řetězce, tak aby se voliči cítili bezpečně aspoň do té míry, že nevyvolají nepokoje. Někde je to bezpečnost (Izrael, Rusko) jinde systém pojištění (USA), jinde nedostatek a krachující primární péče (UK, ČR), do budoucna to budou sociální problémy a dost možná znovu i epidemiologická situace. Představa, že "až se začne veřejně říkat o zodpovědnosti" a "až něco zmizí, změní se systém" je naprosto naivní, můžeme se max dožít omezení dostupnosti i té naší péče pro ty nejnuznější. Což bohužel nic nemění na naší práci, náplni a je tak na každém, jestli aspoň na ten zlomek chvil, které podle nás dávají smysl a opravdu zachraňujeme lidi ohrožené na životě budeme připraveni a nebo ne... Čímž se vracím k smysluplnosti školícího střediska.
       • Ctirad Novák Reagovat 15.09.2017
        to jak systém funguje je vina nás všech, ti co systém tvoří jsou naši zaměstnanci, tedy alespoň těch, kteří platí daně - pořád platí je to naše vina = je to naše zodpovědnost = je pouze v moci nás všech jako celku udělat tu nebo onu změnu
   • záchranář Reagovat 15.09.2017
    Výcvikové středisko je důležitější než garáže.V létě vyjíždíme sanitkou, v které je 60 C. Sanitka je samozřejmě vybavena lékama,které se mají převážně skladovat do 25 C.
    V zimě máme sanitky zase zasypané a zamrzlé sněhem .První metla a škrabka. Potom se má stíhat výjezd do 2 minut.
 • Standa Reagovat 19.09.2017
  Hlavně že se zvýší úroveň pracovních podmínek pro rektory....sanitky bez garáže jim nevadí...:):):)
  • med Reagovat 19.09.2017
   Asi máte na mysli pro lektory, pane kolego (pokud to nebyl záměrný překlep :). Pro rektory, potažmo pracovníky LF MU se bude stavět o kousek vedle, a to by měl být teprve velký projekt. Mimochodem co vím, tak v Bohunicích jsou sanitky běžně v garážích na napájení, stejně jako na ostatních brněnských základnách, nestojí tedy venku.
   • Standa Reagovat 20.09.2017
    Samozřejmě,že to byl účelový překlep.:) ZZS JMK má i jiná stanoviště než v Brně pane kolego :))
    • med Reagovat 23.09.2017
     Rozumím, tak to potom chápu, viz škrabka a metla.

Copyright © 2020 Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.