Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Lékař Slabý: nežilo se mi dobře...

19.12.2007

.

Soud zprostil obžaloby dva lékaře, kteří měli chybovat
Publikováno dne: 19.12.2007, Zdroj: Regionální deník

Zásah záchranářů Bohumila Jandy a Josefa Slabého podle znalců i podle soudu neměl před šesti lety vliv na úmrtí Michala Kociána.

Lékaři Bohumil Janda a Josef Slabý jsou nevinní. K takovému závěru včera došel kolínský samosoudce Jiří Kruml, který oba bývalé záchranáře zprostil obžaloby v šest let se táhnoucí kauze, kde šlo o správné či nesprávné poskytnutí první pomoci těžce zraněnému mladému člověku, který následně zemřel. Podle Krumla dokazování při hlavním soudním líčení neprokázalo, že se stalo to, co je oběma lékařům kladeno za vinu. "K ublížení na zdraví došlo v důsledku jednání jiného člověka," řekl Kruml. A na mysli měl řidiče Tomáše Dobřanského, který v osudné odpoledne řídil havarovaný vůz. Dobřanský byl v souvislosti s nehodou rovněž vyšetřován, jeho trestní stíhání ale bylo v červnu 2002 podmínečně zastaveno.

Intubace do jícnu. Je otázkou kdy?

Sporný zákrok lékařů Jandy a Slabého se odehrál v pátek 10. srpna 2001 ve Starokolínské ulici v Kolíně. Havaroval tam automobil s třemi mladými muži. Dvacetiletý Michal Kocián utrpěl vážná zranění včetně výrazného poškození mozku. Přestože měl minimální šanci na přežití, lékaři podle obžaloby zmařili i tu poslední naději. Janda měl pacienta zaintubovat do jícnu a nikoliv do dýchací trubice a jeho kolega Slabý si toho neměl všimnout. Pochybení odhalil až v kolínské nemocnici lékař ARO Martin Nováček. To bylo zhruba půl hodiny po intubaci.

Znalci zbořili základy obžaloby

Klíčové svědectví však před soudem přednesli soudní znalci z různých oborů lékařství. Shodli se na tom, že dýchací trubici s vysokou pravděpodobností zavedl Janda správně a společně se Slabým za pomoci moderních přístrojů smrt mladíka jen oddálili. "Kanyla mohla vyklouznout z dýchacích cest při převozu do kolínské nemocnice. To se stává," řekl jeden z expertů. Podle odborníků je totiž nepravděpodobné, aby pacient dýchal s pomocí přístroje tak dlouho do trávicího traktu. "Jeho stav by se musel zhoršit natolik, že by si toho lékař Slabý při převozu do nemocnice všiml," dodal znalec. Žalobce Petr Šimice připustil, že obžaloba byla postavena tak, že s takovou variantou se při vyšetřování nepočítalo a mělo se za to, že intubace byla špatně provedena od začátku. "Orgány činné v trestním řízení se touto možností nezabývaly. A znalců se na to neptaly. Proto nic takového nebylo zaneseno ve vyšetřovacím spisu a vše vyšlo najevo až u hlavního líčení," řekl Petr Šimice.

Rodina přijala verdikt s rozpaky

Rozsudek s velkými rozpaky přijala rodina zesnulého Michala Kociána. Jeho teta Lenka Píšová je přesvědčena o tom, že kdyby u zásahu byl jiný lékař než Bohumil Janda, mohl její synovec žít. "Stále na něj vzpomínáme," řekla se slzami v očích.

Slabý: nežilo se mi dobře...

Kolín/Josef Slabý, nyní internista a kardiolog kolínské nemocnice, přijal rozsudek s viditelnou úlevou. "Jsem rád, že se prokázalo, že jsem nepochybil. Poslední roky pro mě byly velmi kruté, nežilo se mi dobře. Smrt mladého člověka pro mě byla jako pro otce tří dětí velmi traumatizující. A dlouho nade mnou visel Damoklův meč a nikdo nemohl vědět, jak soud dopadne. Ale věřil jsem, že bude potvrzena moje verze, tedy, že jsem nevinný," řekl Slabý, lékař s jedenáctiletou praxí, který už u záchranné služby neslouží. U soudu mu pomohl i posudek z pracoviště, který jej charakterizuje jako nekonfliktního, oblíbeného a vstřícného k pacientům. U záchranářů už nepracuje ani jeho bývalý kolega Bohumil Janda, jenž k soudu opakovaně nepřišel. A už na začátku procesu se vzdal obhájce. Podle našich informací žije v ústraní u Prahy a pobírá invalidní důchod. V minulosti byl na rozdíl od Slabého i soudně trestán. V červnu 2004 dostal osmnáctiměsíční podmínku s dvouapůlletým zákazem řízení za jízdu v opilosti. A právě Jandovy sklony k pití se přetřásaly i v této kauze. Nikdo však nikdy neprokázal, že byl při zásahu u nehody ve Starokolínské ulici opilý. Janda však byl v souvislosti s alkoholem po této nehodě od kolínské záchranné služby propuštěn. Jeho tehdejší nadřízený, přednosta bývalého Okresního úřadu v Kolíně Jan Soukup, jej měl přímo v zaměstnání vyzvat k dechové zkoušce. Janda ji však odmítl. "Všichni věděli, že pije, ale dlouho s tím nikdo nic nedělal. Nehoda ve Starokolínské ulici byla jednou z posledních kapek," řekl člověk, který s Jandou na záchranné službě sloužil.

Petr Koděra, Regionální deník

Zdroj : www.zdn.cz
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.