Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Lékařům zvedly platy o dvacet procent a přesto se na ZZS noví nehrnou

21.04.2014

Lékařům zvedly platy o dvacet procent a přesto se na ZZS noví nehrnou

 

 Záchranka zvedla platy až na 70 tisíc.

Lékaři nemají zájem

 

Foto: Deník, Jiří Sejkora

Záchranná služba Pardubického kraje zvedla letos lékařům platy o dvacet procent. A přesto nemůže sehnat další lékaře a sanity jezdí jen se záchranáři. Ve skutečnosti si totiž řada z nich od ledna naopak svým způsobem pohoršila.

 

Ještě loni byl ve čtrnácti ze 27 posádek záchranné služby v Pardubickém kraji lékař. Nyní už jezdí s lékařem jen dvanáct vozů a není vyloučeno, že jich bude ještě méně. Záchranná služba nemůže lékaře sehnat, přestože jim zvýšila plat o dvacet procent.

"Naši kmenoví lékaři nyní berou od 40 do 70 tisíc u těch nejzkušenějších hrubého. Je v tom zahrnut plat za řádnou pracovní dobu a povolených 32 hodin přesčasů," uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda.

"Lékaři mají velmi slušné peníze, a přesto k nám nejdou. Jakou motivaci máme ještě zvolit?" ptal se vedoucí odboru zdravotnictví krajského úřadu Miroslav Gregor na nedávném setkání s rozčilenými lidmi v Litomyšli, kteří si stěžovali, že tamní záchranka jezdí ve všední dny o pracovní době bez lékaře.

Od ledna ovšem není lékař v posádce záchranářů v Přelouči či v Lanškrouně vůbec. I když odměna pro lékaře na záchrance vypadá po zvýšení o pětinu opticky velmi slušně, ve skutečnosti si řada z nich naopak svým způsobem pohoršila. Ještě loni mohli díky přesčasům odsloužit tolik hodin, jako kdyby měli na záchrance dva úvazky i více. Jako v celé zemi tu byl s tichým souhlasem úřadů a politiků porušován zákoník práce .

"Někteří lékaři měli 100 i 120 tisíc hrubého ale za měsíc odsloužili přes dvě stě hodin navíc. Peníze odpovídaly kvantitě práce, pracovali dvakrát tolik než běžný Čech, není to nic k závidění, je to stresující, vysilující. Nevyspíte se, kdykoliv musíte být do dvou minut před garáží," uvedl Svoboda.

Pětiletá výjimka na přesčasovou práci vyjednaná s Evropskou unií však od ledna 2014 připouští maximálně 416 hodin přesčasů za rok. Záchranná služba začala nová pravidla dodržovat, ale protože nesehnala dost lékařů, musela omezit počet posádek, které vyjíždějí do terénu s lékařem. Velkou část ušetřených peněz rozdělila mezi lékaře.

Pokud bylo úmyslem Evropské unie zajistit, aby lékaři nebyli unavení, nevyspalí a přetížení, tak se to v českých podmínkách zcela minulo účinkem. Nemocnice v Pardubickém kraji nová pravidla obcházejí a lékaře ze záchranky, který má nyní mnohem více času než dříve, rády využijí. (viz. článek Spousta ustanovení zákoníku práce je nesmyslných a zbytečně omezujících)

To potvrdil i Svoboda. "Velká většina se nechává najímat v nemocnicích, kdo si chtěl udržet standard, tak této možnosti využil." Proč je ale takový problém sehnat stálého lékaře na záchranku za slušný plat? Je hned několik důvodů. Hlavní bude ten, že v sousedních krajích - v Hradci či Jihlavě dávají lékařům na záchrance v průměru o desítky tisíc korun víc.

Jde navíc o nepříjemnou práci, hrozí infekce, střety s konfliktními lidmi. U dvou třetin výjezdů je navíc lékař zbytečný, lidé volají záchranku i kvůli banalitám. "Peníze nejsou všechno. Na záchrance lékaře nečeká žádný profesní růst, tady se toho moc nenaučí. O co tu jde? Maximálně rychle člověka naložit, zajistit a předat. To není léčba," uvedl náměstek Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Vítězslav Novohradský.

Jak sehnat víc lékařů? Kraj nebo pojišťovny by musely zvýšit přísun peněz, aby záchranná služba mohla zvýšit platy. Stát by podle Novohradského měl rozhodnout, že služba na záchrance bude pro lékaře nezbytná při získávání specializace. "Záchranka musí být jedním z kmenových oborů," uvedl.

Pokud se to nezmění, bude stále pravděpodobnější, že po zavolání na linku 155 přijede v sanitce k pacientovi záchranář, nikoliv lékař.

David Půlpán, Mladá fronta DNES

 

Související články:

 

12. 11 .2013 V sanitkách záchranky v Pardubickém kraji bude zřejmě méně lékařů

09. 09. 2013 Lékař má zachraňovat životy. A ne rozvážet sanitkou léky

05. 05. 2013 Kvalitní záchranář = budoucnost ZZS

Komentáře k článku
 • Franta Reagovat 21.04.2014
  Chudáci lékaři :( Ještě že ti záchranáři tak stresující povolání nemají, nemusí být v garáži do 2 minut a ani jim nehrozí infekce a konflikty s lidmi.
  A proto je jejich výplata mnohem menší a přesto svou práci dělají s láskou :)

  Je smutný, že se mluví pořád jen o lékařích, přestože si myslím, že gró záchranky jsou právě zkušení záchranáři - kteřá, přiznejme si tu krutou pravdu, jsou mnohdy šikovnější než externí lékař a pacienta zajistí mnohem lépe - což se odvíjí samozřejmě od toho, že lékař externista je tam minimum času.
 • Martin Reagovat 21.04.2014
  Prosím vás, konečně už lidem vysvětlete, že ne každý pacient musí být nutně ošetřen lékařem!!! Dovolím si říct, že vyjezdů, kde je nezbytně nutný zásah lékaře, je čím dál tím méně. Převažují zásahy u opilců, bezdomovců, zhoršení stavů u chronických pac. atd. Asi nic převratného neříkám, hlavně pro ty, kteří na záchrance pracují delší dobu!
 • lulin Reagovat 21.04.2014
  reseni:vzit penize zachranarum a pridat lekarum:-))))))a zachranarum nepovolit ani minutu prescacu,kdezto lekarum proplace vse:-)huraaaaa:-)my to budem delat klidne zadarmo:-)
 • richard sumek Reagovat 05.05.2014
  Další nešťastně napsaný článek o lidech, kteří za málo práce berou hodně peněz a ještě by chtěli více! Proč přidávat peníze lékařům na záchrance? Místo 70 tisíc, pak budou brát 140 tisíc a taky to bude málo! Snižme jejich počty, a když se jim nelíbí u záchranky, tak ať jdou pracovat jinam. Nelžete lidu českému, že je málo peněz pro lékaře. Raději jim řekněte, že lékaři tu práci zkrátka dělat nechtějí. Jinde ve světě doktoři na záchrance nepracují a jde to i bez nich. Howgh
 • kovik Reagovat 05.05.2014
  svatá pravda.a minimálně polovina lékařů neumí skoro nic
  • Pj Reagovat 12.04.2016
   A co umíš ty, koviku?

Copyright © 2020 Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.