Letečtí záchranáři cvičili speciální činnosti, poprvé s novým provozovatelem LZS, firmou Helikopter Air Transport

17.02.2017

V uplynulých dnech probíhal na hlučínské štěrkovně výcvik speciálních činnosti týmu letecké záchranné služby Ostrava. Metodická cvičení této skupiny pracovníků se konají pravidelně, neboť jsou to právě oni, kdo v případě potřeby zasahují na území našeho kraje v situacích, při nichž je pacient v obtížném terénu nebo špatně dosažitelný pro pozemní posádky.

Teoretická příprava v učebně, detailní seznámení se s vybavením i samostné praktické zaměstnání však byly výjimečné. Jednalo se totiž o první nácvik s novým rovozovatelem vrtulníku, který je v Ostravě od 1. ledna 2017 společnost Helicopter Air Transport. Poprvé se tak secvičovali moravskoslezští letečtí záchranáři s novými piloty, stejně jako s částečně odlišnými postupy.

Mezi trénovanými činostmi bylo přistávání v šikmém terénu a také práce v podvěsu. Záchranáři při ní cvičili sladění postupu a techniku práce bez tzv. vysazovače na palubě vrtulníku. Pilot je v takovém případě naváděn záchranářem, který se nachází mimo samotný stroj, pomocí vysílačky.

Speciální činnosti využívají letečtí záchranáři několikrát ročně v horských oblastech. Také z těchto důvodů se nácviků kromě téměř dvou desítek záchranářů a lékařů ZZS MSK, účastnili v obou dnech rovněž vždy dva členové horské služby z HS Jeseníky.

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ZZS MSK