Letečtí záchranáři z celé České republiky cvičili v Beskydech

18.11.2017

Letečtí záchranáři z celé České republiky cvičili v Beskydech

Na šest desítek leteckých záchranářů z celé ČR se ve dnech 13. - 15. 11. 2017 účastnilo  v Beskydech metodického zaměstnání, které organizovala ZZS MSK.

Cvičení probíhalo ve Skiparku Grúň v Beskydech. Na cvičení se podílela také stovka figurantů, dvě desítky operátorů ZZS a pětatřicet školitelů, přes dvacet záchranářů z týmu pro specializované činnosti, stejně jako členové horské služby. Jednalo se tak o největší součinnostní výcvik leteckých záchranářů v ČR, jehož tématem byla mimořádná událost a celkem se na něm podílelo 238 osob.

V rámci metodického zaměstnání probíhaly opakované rekonstrukce tří reálných neštěstí s tématy

Aktivní střelec

Lanovka

Přejetí dopravním prostředkem (v rámci cvičení šlo o rolbu).

Cvičení probíhalo v reálných exteriérech horského prostředí, a to při venkovní teplotě okolo nuly, a s množstvím čerstvého sněhu. Vyžadovalo tak odolnost nejen od samotných cvičících, ale rovněž i od figurantů Ti byli přes nepřízeň počasí namaskováni a rozmístěni v prostoru tak, aby umožnili nácvik pracovních činností v modelových situacích blížících se skutečným podmínkám.

Úkolem nácviků byl trénink nejen samotného ošetřování postižených, ale zejména organizace zásahu s větším počtem zasažených, jejich vyproštění, či součinnost s dalšími složkami integrovaného záchranného systému.

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ZZS MSK