LZS Královehradeckého kraje obdržela ve Filadelfii ocenění Paul Dudley White Award

03.01.2020

Královéhradecká záchranka zavedla během své historie celou řadu inovací za účelem zlepšení péče o naše pacienty. Unikátním projektem v celoevropském měřítku se stalo zavedení přednemocniční transfuze do rutinní praxe letecké záchranné služby.

Od 1. června 2018 pro nás každé ráno připravují zaměstnanci Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové zásobu plazmy a červených krvinek, které vozíme trvale na palubě vrtulníku. Inspirací se pro nás stala London’s Air Ambulance, která transfuze používá od roku 2012. Plazmu ale zavedla teprve v listopadu 2018.

Hlavní autor hradeckého projektu RABBIT (Rapid Administration of Blood by HEMS in Trauma) MUDr. Anatolij Truhlář prezentoval první výsledky na prestižním kongresu Resuscitation Science Symposium 2019 ve Filadelfii, kde práce kolektivu autorů ZZS KHK a FN HK získala ocenění Paul Dudley White Award. Během 19 měsíců byla léčba zahájena u 52 pacientů s těmi nejzávažnějšími úrazy. Zranění tak mohli být předáni do traumacentra v lepším stavu a vyžadovali méně dalších transfuzí v nemocnici.

Od 1. ledna 2020 proto rozšiřujeme dostupnost transfuzí rovněž pro pacienty na území města Hradce Králové, kde vrtulník nezasahuje. Přejeme vám však, abyste naši léčbu nikdy nepotřebovali. Pokud vás ale přesto štěstí opustí, poskytneme vám péči té nejvyšší úrovně!

Zdroj: zzskhk.cz