Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

„Máme velkou důvěru občanů a nechceme ji zklamat,“ říká prezident komory záchranářů Radomír Vlk

21.03.2020

„Máme velkou důvěru občanů a nechceme ji zklamat,“ říká prezident komory záchranářů Radomír Vlk

 

Při boji s jakoukoli epidemií jsou samozřejmě v první linii složky Integrovaného záchranného systému (IZS). Je to hodně na nich a společnost na ně spoléhá. Jak těžkým soupeřem je aktuálně pro záchranáře epidemie onemocnění COVID-19, způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2? Odpovídal nám Mgr. Radomír Vlk, DiS., prezident Komory záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky.

 

Jak aktuálně zvládatáte situaci během koronavirové epidemie?

Všichni zdravotničtí i nezdravotničtí pracovníci krajských zdravotnických záchranných služeb se snaží dělat v rámci možností maximum. Krizové a mimořádné situace jsou součástí naší práce. Jsme základní složkou IZS, která je zde od toho, aby takovýmto událostem čelila. Máme velkou důvěru občanů a nechceme ji zklamat. Pro podobné mimořádné události máme vypracovány postupy, ale současná situace způsobená koronavirem je svým rozsahem a předpokládanou délkou řešení bezprecedentní. Není v lidských ani materiálních silách se v rámci krizové připravenosti připravit na veškeré situace a všechno pak bezbolestně zvládnout. V současnosti tak kombinujeme zavedené postupy s postupy na mimořádné události, sbíráme zkušenosti ze zahraničí a stejně jako celé zdravotnictví se učíme za pochodu. Kromě této mimořádné události se musíme plnohodnotně věnovat i běžným událostem a provozu. Dokážeme se však tradičně dobře přizpůsobovat a účelně improvizovat.

 

Co záchranářům fungování nejvíce komplikuje?

Obdobně jako ostatní poskytovatele zdravotních služeb nás obecně trápí nedostatek osobních ochranných pomůcek. Doufáme ve velmi brzké řešení! Jsou zdravotnické záchranné služby, které se na přicházející události připravily lépe a některé mohly čas k přípravě využít efektivněji. Můžeme se jen dohadovat, co přinesou příští dny a jak se situace bude vyvíjet. Teď je však nejdůležitější spolupracovat, neztrácet čas hledáním chyb a maximálně ochránit zdravotnické pracovníky pohybující se „v první linii“!

 

Co by vám naopak pomohlo, mohou vám nějak lidé pomoci?

Každá z krajských zdravotnických záchranných služeb může mít své specifické požadavky. Doporučuji sledovat jejich sociální média a webové stránky, kde se lze o některých konkrétních požadavcích dozvědět. Zvedla se i určitá vlna podpory složek IZS, kdy nám někteří spoluobčané či firmy přináší vlastnoručně ušité roušky, občerstvení, některé podniky nám nabízejí bezúplatně stravu. Je to velmi milé a neposiluje to jen tělo, ale hlavně ducha. Moc si takové podpory velmi vážíme a přejeme si aby solidarita mezi námi všemi vydržela až do vyřešení tohoto stavu.

 

Co teď nejvíce potřebujete?

V současnosti nejvíce potřebujeme, aby všichni občané respektovali a dodržovali nařízení vlády. V případě dotazů týkající se situace kolem koronaviru, využívejte dostupné informace. Doporučujeme webovou stránku MZČR: https://koronavirus.mzcr.cz/. Velmi nám pomůže, pokud občané, kteří kontaktují tísňovou linku a májí podezření, že obtíže mohou být způsobeny koronavirem, poskytnou úplné a pravdivé informace. Zejména pokud mohli přijít do kontaktu s osobou, která již onemocněním COVID-19 onemocněla nebo je u ní podezření, že by onemocnět mohla. Dostanou se díky tomu na odpovídající pracoviště, kde jim bude poskytnuta adekvátní péče. Pomůžou tím ochránit ostatní spoluobčany a také členy výjezdových skupin – záchranáře, řidiče a lékaře, kteří se při znalosti situace mohou připravit a vybavit přiměřeným stupněm ochrany. Není jednoduché nahradit výjezdovou skupinu, pokud její členové onemocní nebo jim bude nařízena karanténa.

 

Chcete něco vzkázat čtenářům?

Současný stav bych přirovnal metaforou k nemoci. Dostávali jsme včas upozornění, že se něco děje, nemoc se k nám blížila, ale my jsme to trochu podceňovali a zlehčovali. Nyní se

nacházíme ve stavu začátku nemoci a začínáme mít příznaky. Zahajujeme léčbu, nechodíme do práce a zůstáváme doma v klidu. Čekáme, co se bude dít, jestli to takto zůstane nebo se nemoc zhorší. Říkáme si, že to bude dobré, ale téměř u každého kdo onemocněl, se stav zhoršil. Trochu se tomu smějeme, trochu neposloucháme rady lékaře a trochu se bojíme. Nemoc bude nejspíš dlouhá a nepříjemná. Po každé nemoci přijde čas úlevy a nastane rekonvalescence. Jsme silní, a když budeme poslouchat rady lékaře, uzdravíme se mnohem dříve. Nejspíše pak budeme počítat nějaké ztráty, ale budeme chytřejší a silnější a na případné další onemocnění připravenější.

Šárka Spáčilová

redakce Florence

Zdroj: florence.cz

 

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.