Ministr Julínek k provozu LZZS

20.05.2007

.

Julínek: Leteckou záchrannou službu by mohli zřizovat soukromníci

Leteckou záchrannou službu by v budoucnu v České republice mohly podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka provozovat pouze soukromé subjekty. V zemi nyní funguje deset středisek leteckých záchranářů, šest středisek provozují dvě soukromé společnosti, ostatní policie, v jednom případě také armáda. Armáda a policie však nesplňují předpisy k provozování této činnosti, řekl dnes ČTK Julínek.

"Armáda a policie v tuto chvíli nesplňuje podmínky předpisů o civilním letectví, musíme vytvořit přechodné období, cílem je aby ji provozovali jen ti co splňují podmínky," řekl Julínek. Ministerstvo zdravotnictví připravuje nový zákon o zdravotnické záchranné službě, vláda by ho podle Julínka mohla projednat do konce letošního roku. "U letecké záchranné služby by jeho přijetím mělo dojít k určitému sjednocení, služba se roztříštila na 14 krajů, je potřeba najít jednotící prvek, aby mohla dobře reagovat například na hromadné neštěstí," řekl Julínek, který tvrdí, že současná síť stanovišť na území České republiky je dostatečná. "Není nutné, aby každý kraj měl své středisko," řekl Julínek.

Nový zákon o záchranné služby by uvítali i soukromí provozovatelé letecké záchranné služby. "Podle leteckého zákona provozování letecké záchranné služby spadá do kategorie civilního letectví a to by mělo být dodrženo," řekl dnes například Tomáš Suchánek z firmy DSA, která provozuje stanoviště letecké záchranné služby v Ústí nad Labem, Liberci a v Ostravě. Podle něj soukromé subjekty provozují letecké záchranné služby také v zahraničí.

Julínek dnes s leteckými záchranáři hovořil na 9. ročníku mezinárodního kongresu leteckých záchranářů Helimed. Kongres v sobotu pokračuje akcí Helicoptershow, na které představí svou činnost vrtulníky záchranářů a také další složky Integrovaného záchranného systému.

Letecká záchranná služba v České republice oslavila letos v dubnu 20 let od svého vzniku. Zásahy vrtulníků zachránily přibližně sto tisíc lidí. Předností letecké záchranné služby je především rychlost, vrtulník se také dostane do míst, která jsou pro sanitky nepřístupná.

Zdroj : www.zdn.cz