Místo vděku troubení a urážky! I toto musí snášet záchranáři

Místo vděku troubení a urážky!  I toto musí snášet záchranáři

Snaží se bojovat o životy a pomáhat lidem, do toho ale musí poslouchat nadávky agresivních řidičů, kterým parkující sanitka vadí. Mnohdy je agrese tak vystupňovaná, že záchranářům hrozí i útok. Kvůli nadávkám záchranářům přitom nedávno ve Velké Británii skončila mladá žena v policejní cele.

Mladé Angličance vadilo, že před jejím domem zaparkovala sanitka, která přijela pro její sousedku s akutními dýchacími potížemi. Záchranářům nechala za oknem sprostý vzkaz a pak, když ženu nakládali, jim ještě nadávala. Nakonec dostala od soudu pokutu. Podobné zkušenosti mají i čeští záchranáři.

"V rámci Plzeňského kraje a hlavně Plzně se velmi často s něčím podobným setkáváme. Řidiči troubí, jsou nervózní, v době, kdy přichází záchranáři k sanitce, jsou slovně agresivní," prozradil TN.cz mluvčí plzeňských záchranářů Martin Brejcha.

V nedávné době museli záchranáři dokonce volat na pomoc městskou policii. "Bylo to v jednosměrné ulici, kde jsme bránili projetí, ale jeli jsme tam na nejvyšší naléhavost k dětskému pacientovi. Když jsme ho vynášeli na nosítkách, tak na nás začal jeden z řidičů ječet, že jsme hovada, a že už měl být deset minut v práci," vzpomíná Brejcha.

Zatímco v sanitce záchranáři připojovali dítě na umělou plicní ventilaci a bojovali o jeho život, museli snášet další nadávky. Podle Brejchy se ale podobnými výlevy agresivních řidičů nenechají profesionální záchranáři rozhodit.

"Kdybychom nahoře bojovali o život jeho dítěte, tak taky chce, ať dřeme jak psi a nějaký troubící nervóza mu může být ukradený," upozorňuje mluvčí plzeňských záchranářů.

Podle mluvčího záchranky v Pardubickém kraji Aleše Malého se s agresivními řidiči setkávají záchranáři pomalu při každém třetím výjezdu. "Konkrétně nám se stalo, že jsme vjeli do ulice, před námi byla hospoda, za námi náklaďák s pivem a tam to bylo těsně před inzultací," popsal Malý vlastní zážitek s agresivním řidičem zásobování, který se domáhal přeparkování sanitky.

Záchranáři upozorňují také na jeden častý nešvar. "Často se nám stává, že přijedeme na místo zásahu a řidič zaparkuje auto hned za sanitku," řekl TN.cz Brejcha.

Ze sanitky pak záchranáři nemohou vyndat nosítka nebo případně nemohou naložit pacienta. "Musíme se sanitkou vyjíždět, nosítka vyndávat na jiném místě, a to nás zdržuje," dodal mluvčí plzeňských záchranářů. Na manipulaci s nosítky potřebují za sanitkou alespoň 2,5 metru.

Žádný závažnější incident zatím nezaznamenali pražští záchranáři, i když i oni se s netrpělivými a agresivními řidiči, kterým zaparkované sanitky vadí, setkávají běžně. "Patří to mezi běžný kolorit záchranářské práce," řekla TN.cz mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Řidiči sanitek jsou nabádáni, aby se snažili při parkování být k ostatním účastníkům silničního provozu co nejohleduplnější. Někdy to ale nejde jinak, než sanitkou výrazně dopravu omezit. Podle pražských záchranářů se ale mnohdy agresivní řidič rychle uklidní, když vidí, že sanitka neblokuje silnici jen tak z rozmaru a záchranáři opravdu nakládají pacienta.

vbo TN.cz

Zdroj: tn.nova.cz

• Jan Žoha Reagovat 08.03.2018
    To je v pořádku. Osobně se ještě takovým nevrlým řidičům omlouvám. Obzvláště, pokud se klient z vozu vrací do sedmého patra pro brýle, 5. igelitku, zavřít vodu a utřít prach. Jakožto UBER s modrými majáky nemám nárok blokovat cestu našim pracujícím spoluobčanům, kteří ze svých daní platí naše vyjížďky po českých luzích a hájích.