MMR - Musíte koupit i takové sanitky, které vám nevejdou do garáží!!!

05.01.2015

MMR - Musíte koupit i takové sanitky, které vám nevejdou do garáží!!!

Zajištění efektivní hlasové a datové komunikace složek IZS při řešení mimořádných událostí

Už jednou jsem na webu komory informoval, že zdravotnické záchranné služby by měly během roku 2015 velmi významně obměnit vozový park sanitních vozidel typu B a C, včetně pořízení nových zdravotnických přístrojů a zdravotnických prostředků, služeb eHealth a nových komunikačních technologií.

Ministerstvo pro místní rozvoj v rámci Integrovaného operačního programu v dubnu vyhlásilo výzvu v oblasti intervence 3.4 - Služby v oblasti bezpečnosti, prevence a řešení rizik. Hlavním cílem podpory je pořízení moderních vozidel zdravotnické záchranné služby, zajištění mobilního technologického vybavení posádek a stávajících vozidel zdravotnické záchranné služby, zajištění či rozšíření služby eHealth a zlepšení komunikačních technologií mezi krajskými operačními středisky zdravotnické záchranné služby a leteckou záchrannou službou. Podpora se týká projektů realizovaných na území regionů soudržnosti (regiony NUTS 2), které spadají pod cíle „Konvergence“, tedy všechny regiony soudržnosti v České republice kromě území hlavního města Prahy. Příjem žádostí byl do 30. června 2014.

Oprávněnými žadateli v této výzvě byly kraje a jimi zřizované organizace, v tomto případě zdravotnické záchranné služby.

Typy podporovaných projektů:

• Mobilní technologické vybavení posádek a vozidel ZZS.
  • Moderní vozidla ZZS vhodná pro instalaci a provoz technologií.
  • Služby eHealth pro ZZS.
  • Komunikační technologie operačního střediska pro LZS.

Celková alokace finančních prostředků pro tuto výzvu je 885.000 000,- Kč.  Příspěvek z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) činí 85 % způsobilých výdajů  a maximální částka je stanovena na 80 mil. Kč. Podpořeny ale byly pouze ty projekty, které negenerují příjmy v průběhu realizace, udržitelnosti a referenčního období, tj. 15 let od zahájení realizace projektu.

K této problematice se opět vracím zejména z toho důvodu, že jsem objevil zajímavý článek, který, jak už je dnes v Česku zvykem, celou soutěž zpochybňuje. Nepřísluší mi, abych informace o „cinknuté“ soutěži v článku komentoval. Až na jednu. Jeden komentář zde napíši zejména proto, abyste si mohli udělat obrázek o tom, že pravidla jsou někdy naprosto absurdní.

Citace jednoho odstavce zmíněného článku:

Diskriminační podmínky odhalili v podmínkách soutěže i úředníci Ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kteří mají na starosti rozdělování evropských peněz na sanitky. „Řešili jsme případ, kdy rozměry garážových dveří (já bych napsal VRAT) významně určovaly typ sanitky, protože se jim do garáže na výšku nevešla. Tento argument jsme neuznali,“ uvedla mluvčí ministerstva Veronika Vároši.

___________________________________________________________________________

Jak vám jistě neuniklo, nemůžeme si stanovit ani velikost vozidla, aby nám vlezlo do garáže. Absurdita absurdit! Takhle pěkně je to nastavené. Píši to proto, abyste věděli, že až na vaše základny dorazí nová sanitní vozidla, která vám ale nevlezou do garáží, nemohou za to vaši ředitelé, ale tzv. pravidla hospodářské soutěže. Možná bude za rok ale pro změnu vypsána nová výzva z financí EU na stavbu nových větších garáží. Spíše ale ne.

Článek: Záchranky kupují sanitky za miliardu. Soutěže vzbuzují pochyby