Moravskoslezští záchranáři hostili velmi významnou návštěvu z Polska

15.11.2014

Moravskoslezští záchranáři hostili velmi významnou návštěvu z Polska

Moravskoslezští záchranáři hostili významnou návštěvu z Polska

Pracoviště záchranářů v Ostravě přijeli v pátek 14. 11. navštívit delegáti z Polska. Desítka pracovníků regionálních i národních institucí, zabývajících se problematikou přednemocniční neodkladné péče a záchranné služby, si prohlédla centrální stanici ZZS MSK v Ostravě-Zábřehu a také prostory Integrovaného bezpečnostního centra, kde je umístěno krajské operační středisko záchranářů. Mezi hosty byli například předseda Rady polských záchranářů, odborní konzultanti polského ministerstva zdravotnictví a garanti přednemocniční péče, nebo nejvyšší představitel polské letecké záchranné služby.

Návštěvníkům se během jejich návštěvy věnovali ředitel zdravotnické záchranné služby MUDr. Roman Gřegoř a MUDr. Jan Karczmarczyk, který zároveň zastal i roli tlumočníka.

Hosté měli nejprve možnost vidět zázemí záchranářů na stanici v ostravském Zábřehu, kde se nachází také ředitelství ZZS MSK. Zajímali se především o výjezdovou techniku a její vybavení, prohlédli si rovněž prostory heliportu a vrtulník LZS. Následně se přesunuli do objektu Integrovaného bezpečnostního centra. Zde se seznámili s problematikou společného operačního řízení složek IZS a zejména s činností zdravotnického operačního střediska. Přímo na místě mohli sledovat práci operátorů záchranné služby, systém příjmu a zpracování tísňové výzvy, komunikaci s posádkami. Předmětem jejich zájmu byly také technologie, které moravskoslezští záchranáři v rámci operačního řízení využívají.

Po skončení pracovní návštěvy v Ostravě se její účastníci přesunuli do polských Beskyd, kde v těchto dnech probíhá odborná konference zaměřená právě na problematiku přednemocniční neodkladné péče a urgentní medicíny.

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ZZS MSK