Možná dojde k automatickému prodloužení registrací na 10ti leté období

22.09.2010

Možná dojde k automatickému prodloužení registrací na 10ti leté období
Ve zdravotnických novinách mne zaujal článek, ve kterém jsem nalezl velmi zajímavé sdělení pana poslance a bývalého náměstka ministra zdravotnictví Bc. Marka Šnajdra, že je v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky připravená novela, která by měla původní období registrace pro práci bez odborného dohledu všem NLZP automaticky prodloužit na deset let.

Cituji odstavec: „Hrozbu kolapsu registru zdravotníků má odložit novela, kterou ve spolupráci s asociací sester předkládá poslanec ODS Marek Šnajdr. Prodlužuje platnost všech registračních zdravotníků na 10 let. Platit by podle Šnajdra mohla od prvních měsíců příštího roku, pokud hladce projde. Stejný materiál měla na stole před volbami minulá sněmovna, ale nedostala se k němu.“

Kolapsem je míněno, že příští rok by mělo dojít jednak k zahlcení registru a zadruhé by měl kolaps přinést i fakt, že údajně mnoho sester nenasbíralo dostatek kreditů CŽV a chystají se údajně z profese odejít.

Nezdá se mi to jako systémové řešení a v případě, že automatické prodloužení vstoupí v platnost, bude to opět „pohlavek“ pro ty odpovědné NLZP, kteří se poctivě vzdělávali a byli aktivní.

Přetíženost registru pro příští rok se dal jednoduše předpokládat již v roce 2004, kdy vstoupil v platnost zákon 96/2004 Sb. Za finance, které každého z nás registrace stojí (500,-Kč), což při počtu cca 150 tis. NLZP činí 75 milionů korun, by mohl registr pracovat v takových podmínkách, aby k jeho přetížení nedocházelo.

Celý článek