Myslím, že nebylo vhodné něco tak slabého vůbec mediálně prezentovat

29.08.2011

Myslím, že nebylo vhodné něco tak slabého vůbec mediálně prezentovat
V článku níže se dočteme, že bychom snad (zákon jde teprve zítra do druhého čtení) měli mít z části stejné sociální výhody, jaké mají ostatní složky IZS. Snažil jsem hledat v návrzích pozměňovacích návrhů z jednání zdravotního výboru Poslanecké sněmovny a zjistil jsem jen to, že pan poslanec MUDr. Štětina a spol. podali celkem sedm pozměňovacích návrhů.
Z toho 1 a 3 byly přijaty, 2,4 a 5, který řešil sociální program byly staženy před hlasováním a pozměňovací návrhy 6 a 7, které byly vráceny k dopracování jsem bohužel nenalezl vůbec.

Nevím tedy, z čeho autoři v článku čerpali, ale pokud se “sociální program“ scvrkne na jak je psáno odchodné až do výše šesti platů, ne tedy odchodné šest platů, to je rozdíl, tak nevím, kde se vzalo honosně znějící sousloví z části stejné sociální výhody.

Nicméně je to již komentováno a vykládáno veřejností tak, že záchranáři dostanou při odchodu šest platů a basta. Přitom tři platy náleží při odchodu všem zaměstnancům, což vychází z ustanovení ZP. Kdyby tedy po dosažení 50 let a odpracování 15 let měli zdravotníci ze záchranek dostat jen jeden plat, jak se dá dočíst v původním staženém návrhu, tak zákoníkem práce stanoveného trojnásobku odchodného bychom dosáhli až po odpracování téměř 22 let a na šestinásobek po odpracování 32 let u ZZS. Záchranáři a řidiči, kteří mohou po škole nastoupit k ZZS cca ve 23 letech by tak šestinásobku dosáhli v 55 letech a lékaři kteří studují déle, až dávno po šedesátém roku věku. Při hodně jednoduchém propočtu při avizovaných nákladech 120 milionů za rok, by s nejvyšším odchodným mělo každoročně odejít cca 400 našich kolegů a kolegyň. Tak nevím.

V každém případě to jsou zatím jen dohady a tak nám nezbývá naž počkat, zda vůbec a v jaké podobě bude konečná verze zákona o ZZS schválena.

Při hledání mezi pozměňovacími návrhy jsem našel i velmi zajímavý materiál, soubor pozměňovacích návrhů pana senátora MUDr. Schwarze. Doporučuji k přečtení!

Šest platů za věrnost. I záchranáři mají dostat odměny

Záchranáři mají mít alespoň z části stejné výhody jako policisté nebo hasiči. Nově by měli dostávat takzvané jednorázové odchodné, které by mohlo dosáhnout až do výše šesti platů. Poslanci se k tomuto návrhu dostanou již příští týden, kdy sněmovna projedná druhý balík zákonů ministra zdravotnictví.

"Pracovní vytížení záchranářů je zcela stejné jako u hasičů nebo policistů," zdůvodňuje poslanec VV Jiří Štětina, proč by měli dostávat odměny i pracovníci výjezdových skupin a operačních středisek.

Záchranáři si rozdělí každý rok 120 milionů

Na odměnu má mít nárok podle jeho návrhu každý, kdo pracoval u záchranky nejméně patnáct roků a bylo mu již 50 let. Celkově by záchranáři mohli dostat až šestinásobek průměrného měsíčního platu. Štětina odhaduje, že každý rok by mohlo být takto mezi záchranáře rozděleno okolo 120 milionů korun.

Návrh má podporu i ministra zdravotnictví Leoše Hegera. "Nějaká forma benefitů se hledat bude. Teď nejde o politický rozpor, ale o technické řešení," prohlásil Heger na jednání zdravotního výboru. Záchranáři měli mít podle původního Štětinova návrhu nárok i na ozdravné pobyty nebo výslužné. To ale nakonec neprošlo.

Zdroj: medical-tribune.cz

Článek o témže, ale s velmi zajímavou diskuzí