Na dvou ZZS a na dětském oddělení v Motole pracoval falešný zdravotník

Na dvou ZZS a na dětském oddělení v Motole pracoval falešný zdravotník

Text z externího zdroje:

Fakultní nemocnice (FN) v Motole a také dvě záchranné služby řeší od minulého týdne skandál se zaměstnancem, který u nich paralelně pracoval na základě upravených či falešných potvrzení o svém vzdělání. V pražském Motole byl zaměstnán jako zdravotní bratr na velmi exponovaném místě – na dětském ARO.

U obou záchranek tento muž musel skončit a jejich šéfové na něj podali v těchto dnech trestní oznámení. V případě FN Motol také jeho pracovní poměr ukončili a trestní oznámení podle mluvčí Pavlíny Dankové podávají rovněž.

Místo sestry zubní technik

Ani ne třicetiletý muž jménem Norbert (pozn. – redakce celé jeho jméno zná) takřka tři roky sloužil na dětském ARO v největší české nemocnici.

Více než dva roky pracoval jako záchranář Zdravotnické záchranné služby Asociace samaritánů ČR (ZZS ASČR) v Kralupech nad Vltavou. A osm měsíců působil i jako zdravotník u soukromé záchranné služby DavepoMedevac sídlící v Rudné u Prahy.

Minimálně dvěma českým zaměstnavatelům předložil maturitní vysvědčení ze Střední zdravotnické a Vyšší odborné školy zdravotnické v Ostravě, kde měl absolvovat obor „praktická sestra“.

Na škole sice podle zjištění Práva studoval, ale šlo o úplně jiný obor, než je potřeba pro práci záchranáře. Vystudoval obor „asistent zubního technika“. Jak Právu potvrdili zástupci školy i záchranky, Norbertovo maturitní vysvědčení bylo podle všeho zfalšované.

Kolegům navíc tvrdil, že jezdí u záchranky v Německu, a údajně se jim i chlubil vzděláním na jedné německé univerzitě.

„Zaměstnanec u nás pracoval jako praktická sestra pod odborným dohledem všeobecné sestry a poskytoval ošetřovatelskou péči. Nedošlo k žádnému poškození pacientů a při jeho působení jsme nezaznamenali ani podanou stížnost,“ napsala Právu mluvčí Motola Danková.

Doplnila, že Norbertovo vysvědčení ověřovali z tehdy možných dostupných zdrojů. „Není v našich silách odhalit dokonalý falzifikát. Pracovní poměr byl ukončen a trestní oznámení podáváme,“ upozornila Danková.

„Přistálo mi to na stole asi před hodinou. Teprve teď ověřujeme, jestli měl, anebo neměl uznané vzdělání z Německa. Pořád nemám zprávu, zda toto německé vzdělání, které by profesi záchranář odpovídalo, je platné, či není,“ řekl Právu ředitel FN Motol Miloslav Ludvík. „To jsou otřesné věci,“ dodal Ludvík.

Přišla na to záchranka

Na problém s Norbertovým vzděláním přišel nedávno ředitel záchranky DavepoMedevac David Veselý. Mladík k nim nastoupil letos na jaře. Doložil doklady o absolvování českého středoškolského zdravotnického vzdělání a také německého vysokoškolského.

Navíc ukázal potvrzení a pracovní smlouvy o tom, že je zaměstnán i jako zdravotnický záchranář u ZZS ASČR ve výjezdové skupině v Kralupech nad Vltavou. A také asi tři roky jako zdravotnický záchranář na dětském ARO ve FN Motol.

„Na základě těchto dokladů, o kterých jsme neměli pochybnosti, jsme ho přijali. Poté u nás procházel adaptačním procesem, tedy zácvikem. Jezdil jako zdravotník při asistenci na různých akcích. Pracoval na dohodu a chodil jednou až dvakrát měsíčně,“ uvedl Veselý.

Pak se doslechli o pochybnostech ohledně Norbertova vzdělání, načež ředitel kontaktoval ostravskou střední zdravotnickou školu, kde měl dotyčný maturovat.

„Poslali jsme jim dokument, který nám předložil, a oni odpověděli, že na maturitním vysvědčení jsou nesrovnalosti. Měli k němu osm připomínek. Zároveň uvedli, že sice na škole studoval, ale pravděpodobně jiný obor,“ nastínil Veselý.

Na základě tohoto vyjádření o možných padělaných dokumentech ihned informoval jak motolskou nemocnici, tak ZZS ASČR.

„Okamžitě jsme přerušili s tímto mužem adaptační proces a uzavřenou dohodu s ním vypověděli. Také jsme kontaktovali policii, kde jsme minulý týden v pátek podávali trestní oznámení,“ konstatoval Veselý s tím, že Norbert musel ke 14. listopadu okamžitě skončit.

„Zaplaťpánbůh u nás nepracoval samostatně. Přišli jsme na to dřív, než jsme ho pustili někam do provozu, a předešli jsme případným nepříjemnostem,“ dodal.

Škola: Je to padělek

Informaci o Norbertově padělaném dokumentu o jeho vzdělání Právu potvrdila i zástupkyně ředitelky ostravské střední zdravotnické školy Eva Schichelová.

„Jeho maturitní vysvědčení podle našich zjištění vykazovalo rozdíly oproti originálu. Bylo podle všeho zfalšované,“ uvedla na dotaz Práva Schichelová. Doplnila, že Norbert na jejich škole vystudoval obor zubní technik, nikoli praktickou sestru, a maturoval prý v roce 2012.

Podvedený se cítil být i ředitel stanoviště záchranky v Kralupech nad Vltavou Tomáš Moucha. Norbert k nim nastoupil předloni 1. září na tzv. dohodu o pracovní činnosti.

„Přijímala ho tehdy vrchní sestra, která už u nás půl roku nepracuje, ale zároveň je vrchní sestrou na ARO v Motole. Předložil dokumenty o tom, že může dělat záchranáře. Nikoho nenapadlo, že je to falzifikát. Pracoval, jak měl,“ upřesnil včera Moucha.

K podvodu se přiznal

„Minulý týden jsme dostali od dalšího jeho zaměstnavatele avízo, že je něco špatně, a začali jsme to řešit. Chtěli jsme po něm předložit originály, což neudělal. Tomu druhému zaměstnavateli se přiznal, že je podvedl. Pak se přiznal i v Motole a na základě toho jsme s ním okamžitě rozvázali pracovní poměr,“ podotkl šéf kralupské záchranky. Na Norberta podali trestní oznámení.

„Přijde mi to jako neskutečná, nehorázná drzost. Ten člověk by se měl zamyslet nad případnými důsledky svého jednání. Podvedl celou záchranku, všechny své kolegy, kteří mu věřili,“ neskrýval rozhořčení Moucha.

Nechce prý ani předjímat, že mohlo dojít k ohrožení života a zdraví pa­cientů. „On ale zrovna patřil k těm, kteří neměli žádné problémy,“ dodal Moucha.

Více na novinky.cz