Na Pražském hradě byly předány zlaté záchranářské kříže za rok 2013

30.03.2014

Na Pražském hradě byly předány zlaté záchranářské kříže za rok 2013

Zeman vyznamenal hrdiny, kteří zachránili život

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě slavnostně předal ocenění za nejlepší záchranářský čin roku 2013. Zlaté kříže si odneslo celkem sedm hrdinů za záchranu lidských životů. Jsou mezi nimi šestiletá dívka nebo sedmnáctiletý mladík, který zachránil svého otce.

Vítězové letošního patnáctého ročníku o nejlepší záchranářský čin roku 2013 si převzali ocenění i věcné dary z rukou prezidenta Miloše Zemana.

„Byli mnozí lidé, kteří stejně tak jako vy mohli pomoci, a šli lhostejně kolem. Dokonce i v situaci, kdy na rozdíl od vás jim nic nehrozilo. Stačilo jenom zdvihnout telefon a zavolat pomoc. Oni to neudělali. Chtěl bych vám proto říci, že nejvyšší ocenění, které za svůj čin můžete získat, není Zlatý záchranářský kříž nebo jiné vyznamenání, ale to, že si sami sebe můžete vážit,“ poděkoval oceněným prezident Zeman.

Děti zachraňovaly rodiče

Kříž dostala například šestiletá Nikolka Kodalíková, která byla oceněna za pohotovou reakci při záchraně své maminky při epileptickém záchvatu nebo sedmnáctiletý František Nový, který zachránil svého tatínka. Cenu mu předala Helena Kuklíková, personální ředitelka společnosti Seznam.cz, která obdržela Zlatý kříž loni za projekt Seznam se bezpečně a letos je hlavním partnerem cen.

„Tohle všechno by se nestalo bez mé mámy, protože ona mě probudila, přišel jsem k tátovi a podle pokynů, které jsem dostal, jsem ho začal oživovat. Stáhli jsme ho z postele a pustili jsme se do masáže srdce. Tu jsem prováděl po dobu, než přijela záchranka. Sice jsem ho zachránil, ale zdaleka to ještě není všechno, stále se ještě nemůže pohybovat, je na vozíku. Snad se to ještě zlepší,“ popsal František.

Dalšími hrdiny jsou Jan Tyburec a Karel Kubovec, kteří zachránili v polovině června loňského roku dva topící se mladíky poblíž nebezpečného strakonického jezu Na Křemelce.

„Dva kluci vlezli do vody a začali se topit, tak jsme pro ně skočili, vytáhli je na břeh a oživili. Kamarád mi pomáhal, poté nás vystřídal ještě třetí člověk,“ řekl Jan Tyburec. „Já jsem viděl Honzu, jak tahá Dominika ven, tak jsem mu doplaval naproti a pomohl jsem ho vytáhnout na břeh, kde jsme ho resuscitovali,“ doplnil Karel Kubovec.

Hasiči zachránili muže z jímky

Z profesionálů byl oceněn Jan Žáček za zářijovou pomoc napadenému muži v Dobříši. Ze záchranářských kolektivů cenu obdrželi také dva policisté z Třebíče za statečnost při záchraně lidských životů v obci Štěměchy na Třebíčsku.

Zlatý kříž za nejkurióznější čin obdrželi hasiči z Domažlic za záchranu pracovníka ostrahy skládky v Lazcích, který při kontrole areálu propadl až po krk do odkalovací jímky.

Cenu za výjimečný přínos pro záchranářství obdržel Jiří Pudil za dosažení výborné úrovně zdravotnické záchranné služby ve Zlíně.

mak, NovinkyČTK

Zdroj + video: novinky.cz