Na severu Čech řádí falešný záchranář! Byl odsouzený za zneužívání dětí

27.04.2014

Na severu Čech řádí falešný záchranář! Byl odsouzený za zneužívání dětí

Na severu Čech řádí falešný záchranář!

Byl odsouzený za zneužívání dětí

Foto: tn.cz

Na severu Čech "řádí" falešný záchranář. Upozornili na něj sami dobrovolní hasiči a záchranáři. Ti dokonce odhalili, že byl muž odsouzený za pohlavní zneužívání. Přesto pořádá akce pro děti. Navíc ho vyšetřuje policie kvůli podezření z podvodů.

Podvodníkem je třicetiletý David Tomeš, který také vystupuje pod falešnými jmény Dominik Born nebo také David Born. Vydává se za záchranáře a nabízí školám a školkám ukázky záchranářských akcí nebo dokonce školení v první pomoci. V řadě případů uspěl a školení či ukázky akcí tak předváděl naprostý laik. Navíc tak David Tomeš pracoval s dětmi, přestože byl dříve nepodmíněně odsouzen ke 14 měsícům vězení za pohlavní zneužívání dětí a měl nařízenou sexuologickou léčbu. Ta dosud neskončila.

Ani tím ale výčet hříchů Davida Tomeše nekončí. Do hledáčku policie, ale i televizních kamer se dostal už v roce 2003, kdy v obci Fojtka na Liberecku pořádal dětský tábor Cipísek. Ten měl dost uvolněnou morálku - děti se volně potulovaly obcí a popíjely alkohol, dokud místní neupozornili na situaci policisty a hygieniky.

Stíhaný byl Tomeš i pro krádeže, podvody a zpronevěru peněz. Kvůli tomu po něm nyní pátrají policisté z Olomoucka. Jeho revírem jsou ale severní Čechy. Podobně jako teď působí na Šluknovsku a Českolipsku, působil na celém Děčínsku i Liberecku.

David Tomeš chodí oblečený do typického červeného obleku záchranářů i se znaky označujícími zdravotníky. Sám přitom jen jedinkrát absolvoval laický kurz první pomoci. Osloveným školám, školkám či dokonce radnicím se zaštiťuje hlavičkami neexistujících občanských sdružení Záchranný tým - rescue team Krásná Lípa a Sbor dobrovolných zdravotnických záchranářů Krásná Lípa. Nápis Záchranný tým - rescue team má i na čelním skle staršího osobního auta Peugeot, ke kterému bez rozpaků používá modrý majáček. Už v minulosti se vydával také za profesionálního hasiče.

"Byl bych nerad, aby byla každá pochybná osoba spojována s naší organizací. Červenou uniformu si může koupit každý a bohužel mu to nemůže nikdo zakázat," distancuje se od podvodníka například ředitel záchranářů v České Kamenici Zdeněk Břečka.

Podobné upozornění rozeslala i starostka Krásné Lípy Hana Volfová, kam se letos David Tomeš přistěhoval. I tady podváděl a vydával se za záchranáře - dokonce se pokoušel založit dětský záchranářský oddíl. "Působí skromně, aktivně, jako organizačně schopný člověk s patřičnými znalostmi i zázemím," popsala Davida Tomeše starostka Volfová.

Někteří záchranáři v severních Čechách už o podvodníkovi vědí. Když přišel se svými pohádkami do českolipské nemocnice, skuteční záchranáři ho bez rozpaků vyhodili. Na nejrůznějších akcích se pohybuje i se svojí přítelkyní (na fotografii v popředí vlevo), která se rovněž obléká jako záchranářka.

Záchranáři také zdokumentovali, že se Tomeš pod falešným jménem Dominik Born sháněl po frekvencích, na kterých vysílají záchranáři Ústeckého kraje, Děčína a také horská služba.

tn.cz / David Garkisch

Zdroj: tn.nova.cz