Na Slovensku mají od léta novelu vyhlášky o činnostech NLZP na ZZS

20.10.2010

Na Slovensku mají od léta novelu vyhlášky o činnostech NLZP na ZZS Na Slovensku vyšla letos 9. června vyhláška Ministerstva zdravotnictví Slovenské republiky č. 334/2010 Z.z, kterou se mění a doplňuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví Slovenské republiky č. 321/2005 Z.z. O rozsahu praxe v některých zdravotnických povoláních.

Tyto vyhlášky jsou prováděcími předpisy slovenského zákona č. 578/2004 Z.z. O poskytovatelích zdravotní péče, zdravotních pracovnících, stavovských organizacích ve zdravotnictví.

Jedná se o obdobu české vyhlášky 424/2004 Sb., která je již tři roky ve fázi částečné novelizace a jejíž celková novelizace se v budoucnu chystá také.

Nová vyhláška Slovenské republiky č. 334/2010 Z.z. na rozdíl od té naší například rozděluje činnosti zdravotnických pracovníků i dle výše vzdělání, rozděluje činnosti na ZZS, u Hasičského záchranného sboru a u Horské služby. Dále obsahuje i vzor formuláře, který se jmenuje: “Pověření pro zdravotnického záchranáře nebo sestru“, který má sloužit pro rozšíření kompetencí na základě písemné indikace lékaře.

Další rozdíly a odlišnosti od naší legislativy můžete posoudit sami. Nechám také plně na vaší úvaze, jestli se vám právní úprava na Slovensku jeví pro výkon povolání lepší než v České republice.