Na ZZS by mohlo přibýt kolem stovky nových pracovních míst pro NLZP

22.09.2012

Na ZZS by mohlo přibýt kolem stovky nových pracovních míst pro NLZP

Odchodné a týden dovolené navíc

V minulých dnech vydala ČTK zprávu, že v Poslanecké sněmovně je před závěrečným schvalováním novela zákona o záchranné službě a novela zákoníku práce, které pro záchranáře zavádí odchodné a týden dovolené navíc. Závěrečné schvalování by se mohlo uskutečnit už v příštím týdnu.

I když se proti původnímu návrhu sociálního programu pro zdravotníky záchranných služeb, který naleznete v aktualitě z 21. 6. 2012 jedná jen o jakési torzo, nějaká pozitiva či pozitivní dopady úprava legislativy bude mít.

Odchodné

Základní odchodné má činit po dosažení věku 50 let a po odporacování minimálně 15ti let na záchranné službě jeden průměrný měsíční plat zaměstnance. S každým rokem odpracovaným navíc by se částka zvyšovala o třetinu průměrného měsíčního platu až do mezní hranice jeho šestinásobku. Z toho plyne, že šestinásobek získá ten, kdo u ZZS bude pracovat minimálně 30 let. Těm už bude zcela jistě i padesát let :-) .

Dodatková dovolená

Dnes máme na ZZS při plném úvazku nárok na pět týdnů dovolené, nově by to mělo být šest týdnů dovolené. Pokud každému NLZP na ZZS přibyde jeden týden dovolené navíc, tak to mimo jiné znamená, že bude o jeden týden méně pracovat. Z předběžných propočtů pak z této přímé úměry mimo jiné vyplývá, že na každých 40 zaměstnanců budou ZZS pro zajištění provozu a obsazení směn potřebovat přijmout 1 zaměstnance navíc. To je zcela jistě dobrá zpráva pro zdravotnické záchranáře a potažmo i pro kvalifikované řidiče vozidel ZZS kteří se marně snaží na ZZS práci sehnat.

Kalkulace finanční zátěže

Vyplácení odchodného a dodatková dovolená podle předkladatelů pro veřejné rozpočty "nepřevýší v první fázi částku do 50 milionů korun". Každý další rok se očekávají náklady do deseti milionů. Hradit by je měli zřizovatelé záchranných služeb, tedy kraje.

Aktualizováno 27. Září 2012

Záchranáři získají nárok na odchodné. Počítá s tím novela zákona o zdravotnické záchranné službě, kterou ve středu schválili poslanci napříč politickým spektrem. Normu nyní dostane k posouzení Senát.