Na ZZS SČK se v roce 2013 zvýšil počet případů napadení záchranářů

Na ZZS SČK se v roce 2013 zvýšil počet případů napadení záchranářů

Středočeští záchranáři stále častěji

čelí agresivním pacientům

Středočeští záchranáři stále častěji čelí agresivním pacientům. Případů napadení v loňském roce přibylo, jejich počet přesáhl dvě desítky. I pro záchranáře představují tyto výjezdy velkou emoční zátěž.

Často k agresivitě přispívá alkohol, který také občas hraje roli u dopravních nehod, při nichž mnohdy umírá i několik lidí najednou.

Na tiskové konferenci to uvedl náměstek ředitele středočeské záchranky Jiří Knor.

V roce 2011 bylo středočeské záchranné službě hlášeno napadení 17 členů výjezdových skupin, o rok později napadení hlásilo 15 záchranářů a minulý rok 21. "Mezi napadenými je například jeden z našich lékařů, který po nečekané ráně pěstí do obličeje skončil se zlomeným nosem a poškozením rohovky v dlouhodobé pracovní neschopnosti," uvedl náměstek.

Dopravní nehody a pády jsou příčinou až 80 procent závažných úrazů u dospělých, nejrizikovější je podle záchranářů jízda na motocyklu. "Velká část úrazů je spojena s předchozím požitím alkoholu (zejména dopravní nehody a pády)," řekl Knor. Kromě toho, že alkohol ovlivňuje stav pacienta, komplikuje i práci záchranářů často zvýšenou agresivitou ošetřovaného.

Záchranáři na tiskové konferenci připomněli loňské tragické nehody u Horních Jirčan a Vestce u Prahy. Při každé z nich zemřeli tři lidé. "Byl to jeden z mých nejhorších zážitků. Předčilo to úplně vše, co jsem jako lékař zažil," uvedl Marek Jakoubek, který u nehody zasahoval. I jeho nehoda zasáhla a s tragédií mladých lidí se musel vyrovnávat. "Emoční zátěž jsme si všichni nesli po dlouhou dobu," dodal.

Středočeští záchranáři v roce 2013 zasahovali u téměř 3000 dopravních nehod, u šedesáti z nich bylo zraněno více než pět lidí.

ČTK

Zdroj: tribune.cz

Související článek: Pacient napadl zdravotní sestru záchranky v Lysé nad Labem, smýkl s ní o stěnu sanitky a několikrát jí udeřil do hlavy