Náhradní řešení problému?

30.11.2009

Novinka, která pomůže dětem: nafukovací autosedačky v sanitkách

22. listopadu 2009 10:11

PRAHA - V českých sanitkách se začínají objevovat nové bezpečnostní doplňky – nafukovací autosedačky. Záchranáři do nich poutají nezraněné či lehce zraněné děti, které je potřeba odvézt od dopravní nehody.

Doposud to byl poměrně velký problém. Sanitáři přijeli na místo dopravní nehody, kde kromě vážněji zraněných rodičů vyprostili z vozu i autosedačku s nezraněným dítětem. Malý pasažér obvykle v šoku se jim ale do sanitky nevešel – záchranáři ho totiž ve voze nemohli bezpečně připásat. Pro dítě tak musela dojet jiná sanitka.

Dvě záchranné služby v Česku, jihomoravská a pražská záchranka, už ale tento problém vyřešily. Do svých vozů si pořídily novinku na trhu, nafukovací autosedačku. Ta v sanitce nijak nepřekáží a v případě havárie dokáže dítěti zachránit život.

Jako první vybavili své sanitky nafukovacími autosedačkami Jihomoravané. Na začátku října je k tomu vlastně přemluvil výrobce sedaček. Po dvou měsících praxe si jihomoravští záchranáři sedačky pochvalují.

"Na nějakou podrobnou analýzu je sice ještě brzy, ale určitě se sedačky osvědčily. Záchranáři mají volné ruce, dítě nemusí držet ani maminka. I na delší vzdálenosti je navíc bezpečně fixováno a nehrozí jako dřív, že sjede pod běžné pásy sedadla," uvedl náměstek ředitele Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Rostislav Verner.

Před několika týdny se rozhodli pro nafukovací autosedačky také v Praze. Vybavili jimi všechny své větší sanitní vozy. "V loňském roce naše posádky ošetřily a předaly do pražských nemocnic téměř sedm tisíc pacientů v dětském věku.

Rozhodli jsme se zvýšit bezpečnost převážených dětí pomocí nafukovací autosedačky, která bude součástí vybavení našich sanitních vozů," řekla mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Výrobce chce oslovit i další záchranné sbory v Česku a zároveň chce sedačku nabízet i běžným řidičům. Nafukovací autosedačka se tak může v budoucnu stát jakousi levnou variantou běžně vyráběných modelů. Lidé ji totiž pořídí za zhruba třetinovou cenu.

Zdroj:lidovky.cz