Napadeni členové KZ ZZS ČR

02.02.2008

.

Napadena posádka RZP ASČR Praha západ

Dne 1.2.2008 došlo v Obci Černošice na Praze západ k napadení RZP posádky zdravotnické záchranné služby Asociace samaritánů ČR – Praha západ. Posádka byla vyslána operačním střediskem Jesenice k pacientovi s řeznou rankou ruky, a tvořili ji členové KZ ZZS ČR ve složení Robert Hofman a Jan Veselý.

Po příjezdu na místo byl anglicky mluvící pacient velice hrubý a od prvního kontaktu začal velmi vulgárně oba členy posádky napadat.
Mimo jiné anglicky prohlašoval a vykřikoval “fucking ambulance, fucking state, fucking republic“.
Ve verbálních útocích pokračoval i během ošetření drobné řezné ranky a vytýkal záchranářům, že žijí z jeho daní, a že si nás platí. Vyžadoval přítomnost lékaře i přesto, že povaha drobného zranění neodpovídala ani indikaci pro nasazení posádky RZP, natož tak RLP.
Po ošetření drobné ranky na ruce a stupňujících se útocích volá v 15:06 hodin posádka operační středisko s prosbou o zajištění součinnosti PČR, k pomoci při zvládnutí nepolevující agresivity pacienta.
V 15:10 hodin pak přerostl verbální atak v atak fyzický, a pacient se pokusil posádku napadnout. Posádka ovšem byla ve střehu a agresora zatlačila zpět do sedadla. Bohužel jeho útok se vystupňoval natolik, že bylo dále nutné použít sílu k odvrácení hrubého útoku pacienta, který svůj atak spojil i s vyhrožováním zabití. V 15:11 hodin posádka přes operační středisko urguje policii, jelikož pacientův útok nejenže nepolevoval, ale naopak zesílil a pacient začal jednoho z členů posádky ( Jana Veselého ) škrtit. Naštěstí se i v tuto chvíli podařilo posádce pacienta zpacifikovat, odvrátit útok a zadržet jej až do příjezdu hlídky PČR, která agresivního pacienta za pomoci donucovacích prostředků zcela zpacifikovala. Pacient byl dále znehybněn pouty a po příjezdu lékaře, a za asistence policie byl převezen na traumatologii FN Motol k definitivnímu ošetření. Na stejném oddělní taktéž skončil lehce zraněný záchranář.

Bohužel i takto vypadá práce ZZS

S pozdravem Jan Veselý