Navigace GPS do vozidel ZZS PK

16.12.2008

.

Satelitní navigace pro záchranáře Plzeňského kraje

PLZEŇ: Záchranáři v Plzeňském kraji mají o důvod více k radosti. Jejich sanitní vozy budou postupně vybaveni navigace s GPS systémem. Všechny vozy vyjíždějící k pacientům tak budou mít z dispečinku přesné informace o místě zásahu. Naopak dispečerům systém umožní přesný monitoring pohybu vozidel v kraji.

16.12.2008 Aktualizováno 16.12.2008 08:48:00

To například umožní nasměrovat co nejefektivněji k zásahu nejblíže se nacházející vůz. Systém by tak měl být více ekonomický. Záchranná služba získala na projekt 15 miliónů korun z regionální operačního programu Evropské unie. Částka zahrnuje vybavení vozidel navigacemi, propojení dispečinku s výjezdovými stanovišti a programové vybavení dispečinku.

Při cestě k pacientům budou mít posádky ve vozech zadány přesné souřadnice zásahu. Zdravotníci by rádi svůj nový systém propojili se systémem, který umožní zapracování aktuálních uzavírek a dopravních uzavírek do mapového podkladu navigace. Tak by mohli najít nejefektivnější cestu k pacientovi.

Dispečerům nová technologie umožní na monitoru sledovat přesnou polohu každého vozu v regionu. Posádky také aktualizují, v jakém stádiu výjezdu právě jsou. Zda směřují k případu, zasahují na místě, vezou pacienta, jsou k dispozici, na cestě zpět na stanoviště nebo čekají na základně. To umožní například nasazení posádek třeba vracejících se ze vzdálenějších míst.

Zdroj: katastrofy.com