Návrh na zařazení zdravotníků ze ZZS mezi úřední osoby opět neprošel

22.03.2012

Návrh na zařazení zdravotníků ze ZZS mezi úřední osoby opět neprošel
Snahy o zařazení pracovníků výjezdových složek ZZS mezi úřední osoby se v posledních letech staly již jakýmsi folklórem. Naposledy se o změnu Trestního zákoníku pokusili zastupitelé Libereckého kraje, kteří v loni na podzim zaslali tento návrh k projednání do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Názor na tuto věc mezi zřizovateli, zaměstnavateli a hlavně mezi samotnými zdravotníky ze záchranných služeb není jednotný, ale z dostupných informací a i z ankety, která v loňském roce proběhla na webu naši komory, bylo a je zjevné, že většina z nás si úřední osobou být nepřeje, neboť je nade vše pochybnosti jasné, že tento institut nás prostě před fackou neochrání.

Z vyjádření v médiích víme, že proti myšlence vystupuje i předseda Asociace záchranných služeb MUDr. Marek Slabý a i ředitel USZS HMP a senátor v jedné osobě, pan MUDr. Zdeněk Schwarz.

Možná i proto Liberecký kraj při prosazení této věci nespolupracoval s výše popsanými organizacemi a podal návrh sám za sebe, pravděpodobně na popud ředitele ZZS Libereckého kraje, který tuto myšlenku i přes absenci precizní analýzy problematiky sám velmi výrazně prosazuje.

Návrh Libereckého kraje na změnu zákona 40/2009 Sb. Trestního zákoníku ve smyslu zařazení pracovníků výjezdových složek ZZS mezi úřední osoby byl rozeslán poslancům jako tisk 484/0 dne 15. 9. 2011. Poté byl dne 16. 9. 2011 návrh zaslán vládě k vyjádření stanoviska.

Vláda zaslala Stanovisko vlády jako sněmovní tisk 484/1 zpět poslancům 13. 10. 2011.

Organizační výbor projednání návrhu zákona doporučil 13. 10. 2011 v usnesení č. 176 a zpravodajem určil JUDr. Pavla Staňka a zároveň materiál navrhl k projednání v Ústavně právním výboru.

Na začátku tohoto týdne Poslanecká sněmovna na 36. Schůzi (bod 40) návrh zákona zamítla.