Nejsou sestry a tak nový zákon o všech NLZP se uspíší bez konsensu.

24.01.2016

Nejsou sestry a tak nový zákon o všech NLZP se uspíší bez konsensu.

Na MZ definitivně vítězí model vzdělávání sester 4 plus 1

Takový zlom ve vzdělávání sester je překvapivý už proto, že ještě na sklonku roku hlavní sestra ministerstva zdravotnictví Mgr. Alice Strnadová, MBA podobné řešení odmítla: „Model čtyři plus jedna není v tuto chvíli na pořadu dne, a to z mnoha důvodů,“ řekla jednoznačně. „Mnohdy slýchávám, že sestry ze SZŠ byly ty nejlepší. Podívejme se ale, kdo se dříve na tyto školy hlásil – děti, které na základní škole měly jedničky, maximálně dvojky. Důvody, pro které sestry odcházejí pracovat mimo svůj obor, vidím především ve špatném platovém ohodnocení a nevyhovujících pracovních podmínkách. V dnešní konkurenci vzdělávacích možností tyto školy mnohdy bez přijímacích zkoušek berou každého bez ohledu na studijní předpoklady. Doba je už prostě někde jinde,“ řekla Mgr. Strnadová na konferenci věnované kompetencím sester.

Celý článek ZDE

Vybral jsem tři reakce z diskuze pod článkem, které celou situaci hodnotí dle mého úsudku tak nějak rozumně a komplexně. Reakce jsou bez jakýchkoliv úprav.

Nick 98 Je to hloupý ústupek. Krátkozraký ústupek a hlavně nic neřeší. Všeobecné sestry budou opět v rolích vynášečů mís a přestýlaček, jak jsem to zažil, coby mladý doktor ve špitále. Všeobecná sestra by měla mít titul Bc. Nyní bude mít absolvován jakýsi speciální středoškolský paskvil. Jak to dopadne? Od lidí, kteří učí na zdrávkách vím, že úroveň absolventů je otřesná. Naštěstí ti otřesní studenti nejsou schopni udělat si vysokou. Nyní budou nemocnice plné mladých Huňkových, které budou létat nadnášeny blbostí jak holubičky, ale poslankyně Pastuchová si otevře šampáňo. Jenže tento zpátečnický krok nemocnice sestrama nenaplní. Pokud nebudou kvalitní pracovní podmínky, nebudou kvalitní všeobecné sestry. Ale možná budou nemocnice plné nekvalitních sester. Takže si to shrňme. Málo lékařů, pokud ano, pak nekvalitní nebo cizinci, nekvalitní sestry, málo peněz. To bude fakt ruská ruleta, jít si lehnout do špitálu. Přežijí jen ti silní a odolní.

Nick ANNA To si nemyslím, že budou mít titul DiS, prostě budou jen všeobecné sestry. DiS mám já po 4-leté zdrávce 3 roky studia ukončené absolutoriem, odbornými zkouškami, absolventskou práci obhajovanou ve zkrácené formě i v angličtině. Obávám se, že by to byl dost nepoměr a osobně bych s tím nemohla souhlasit. No, počkáme si, co z toho vzejde.

Nick 98 je zásadní. Na střední škole vám někdo organizuje život, řídí vás, vy se učíte a pak dokazujete, že jste se to naučili. Střední škola je fabrika na vzdělání a nevychovává studenty k samostatnosti. Středoškolsky vzdělaná sestra nemůže být partnerem lékaře, ale jen jeho pomocníkem. Vysokoškolské vzdělání je zcela jiné. Vysokoškolák musí prokázat samostatnost a schopnost orientace, schopnost rozvrhnout si síly a přijímat odpovědnost za svá rozhodnutí. Jedině vysokoškolsky vzdělaná sestra může být partnerem lékaře. Ale stát asi takové nechce. Čím víc dělátek, tím pro náš stát zřejmě lépe.

• Míra S. Reagovat 24.01.2016
    Jako všeobecné sestře a zdravotnickému záchranáři mě to připadá, s prominutim jako paskvil. Zamyslel se někdo nad tím, jak zásadní je rozdíl mezi osnovami které měly na SZŠ všeobecné sestry a které mají zdravotničtí asistenti? Všeobecné sestry měly velkou škálu odborných předmětů, které se mezi sebou prolínaly a doplňovaly se. To dnes absolutně není. Takhle se prestiže a společenského uznání profese NLZP nikdy nedočkáme.
  • alan mejstřík Reagovat 30.01.2016
    Na úvod bych chtěl říct,že návrh poslankyně Pastuchove považuji za ciry nesmysl.
    rád bych ale reagoval na vynasecky a prestylacky.osetrovatelstvi je právě o tom.pacient potřebuje v první řadě uctu,teplé lidské slovo,důstojnost v podobě čisté zadnice a prostředí.v zajetí techniky,počtu kanyl,larmasek a podaných ampuli na to zapominame a co hůř prijde nám nedůstojné s vš utirat někomu zadek.v tom vidím větší nebezpečí než v návrhu paní poslankyně.