Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Některé čerpací stanice firmy MOL budou vybaveny AED

25.06.2018

Některé čerpací stanice firmy MOL budou vybaveny AED

 

Na některých čerpacích stanicích skupiny MOL v Česku budou nově k dispozici externí defibrilátory. Zástupci MOL to dnes sdělili na setkání s novináři. Firma uvedla, že s těmito resuscitačními přístroji dokáže i laik efektivně pomoci člověku postiženému poruchou srdečního rytmu. Z 306 tuzemských stanic skupiny bude zatím osazena zhruba desetina. V první fázi se MOL zaměří na nejfrekventovanější dálniční tahy, součástí instalace bude také povinné proškolení personálu stanic.

 

„Pokud se nám podaří zachránit alespoň jeden lidský život a vrátit pacienta zpátky do plnohodnotného života, bude to pro nás úspěšný a naplněný projekt,“ uvedl Miroslav Beznoska z MOL České republika. Zákazníci podle něj poznají stanici vybavenou externím defibrilátorem díky označení u vstupu. MOL tvrdí, že je první významnější tuzemskou sítí čerpacích stanic, kde budou defibrilátory připraveny.

„Ve svých mapách je uvidí i pracovníci operačních středisek záchranné služby linky 155 a mohou tak okamžitě nasměrovat pomoc na naše stanice,“ podotkl Beznoska. Doplnil, že přístroj má jednoduché ovládání s hlasovými instrukcemi a jeho využití je snadné, neboť sám pozná, zda pacient potřebuje výboj nebo ne. Není proto možné postiženému nijak ublížit. „V rámci skupiny MOL má již s defibrilátory na čerpacích stanicích pozitivní zkušenosti slovenský Slovnaft,“ dodala firma.

„Časový interval mezi kolapsem a příjezdem záchranné služby je ve většině oblastí pět až osm minut. Během této doby je ale již možné zahájit resuscitaci a použít automatizovaný externí defibrilátor, na čemž často závisí přežití postiženého. S každou minutou prodlevy totiž klesá naděje na záchranu postiženého o deset procent, zatímco včas provedená defibrilace dokáže zamezit až 73 procentům úmrtí,“ doplnila dnes Barbora Truksová Zuchová, lékařka a tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje.

Skupina MOL je v současnosti s 306 stanicemi druhou největší tuzemskou sítí benzinových pump. Jedničkou je Benzina z petrochemického holdingu Unipetrol, která má 404 stanic. Do čerpacích stanic skupiny MOL v ČR patří zelené stanice MOL, modré stanice Pap Oil a také jedna stanice značky Slovnaft v katastru obce Horosedly na Písecku. MOL si ji po dřívějším přejmenování pump značek Agip, Slovnaft a Lukoil ponechal kvůli zachování ochranné známky na českém trhu.

Na začátku letošního května firma oznámila, že přemění většinu ze 114 čerpacích stanic značky Pap Oil v Česku na MOL. Přejmenování by mělo být dokončeno do konce roku 2020. Generální ředitel MOL Česká republika Richard Austen dříve v rozhovoru s ČTK odhadl, že přeměna pump bude firmu stát zhruba půl miliardy korun.

MOL je mezinárodní ropná a plynárenská společnost se sídlem v Budapešti. Vlastní síť 2000 čerpacích stanic v deseti zemích střední a jihovýchodní Evropy. Skupina aktivně působí ve více než 30 zemích a zaměstnává 25.000 lidí po celém světě. Provozuje i čtyři rafinérie a dva petrochemické závody.

ČTK

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
  • Jan Žoha Reagovat 27.06.2018
    No, proč ne. Ceny pohonných hmot rostou takovým tempem a do takových výšin ,že to jisto-jistě nějakému plátci daní dříve či později tu jeho pumpu prostě zadrhne.
    • Vladimír Vašek Reagovat 28.06.2018
      Admin stránek promine můj Off Topic

      Honzo, Honzo
      Při čtení tvých příspěvků se nestačím divit, jak může člověk jako ty ještě vůbec žít v tomto toxickém světě plném anarchie. Bezbřehost tvého pesimismu mne čím dál tím více překvapuje, protože takového tě neznám. Podle toho, že nikde jinde jsem nenašel tvé komentáře usuzuji, že při vstupu na stránky KZ tě dozajista musí postihnout paroxysmus obsese vyjádřit se ke všemu co je zde uveřejněno. Každopádně lepší volbou by možná bylo napsat sem "ňákej středočeskej ftip ať se můžeme zasmát všichni a nikdo by se necítil dotčen. Jinak bych si na tvém místě nasadil kontinuální přisun citalopramu a čekal na letenku programu SpaceX. Po vystřelení na Mars bys tam mohl založit nový , lepší a spravedlivý svět a v rámci své monarchistické vlády vyškrtnul ze zákonů institut ZZS aby systém nemohl vytvářet další vyhořelé jedince.

      Čest

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.