Nelékaři otevřeně volají po větší svobodě pro výkon svých povolání

02.10.2010

Nelékaři otevřeně volají po větší svobodě pro výkon svých povolání

Záznam z pracovního setkání „nelékařů“
v Praze 29.9.2010

Program jednání

1. Přivítání a zahájení setkání
2. Schválení programu – ano
3. Hlavní cíl setkání – aby indikace lékaře byla vypuštěna z 96/2004 – řeší vyhláška 424/2004
4. Jednotná myšlenka a prosazování cílů nelékařů, vzkřísit „národní koalici nelékařů“ (první pokus v roce 2002 - nemělo dlouhé trvání)
5. Výstup setkání – zápis a forma otevřeného dopisu ministrovy zdravotnictví

1. ČKPA – Přivítání a vyhodnocení účasti na setkání

Zúčastnili se :

Ministerstvo zdravotnictví – odbor vzdělávání, vědy a výzkumu – Mgr.Alena Šmídová
Asociace dentálních hygienistek ČR – Bc.Petra Křížová (vicepresidentka), I.Wojtovicová
Asociace klinických psychologů ČR – PhDr.Hana Jahnová (presidentka)
Asociace zrakových terapeutů – PaedDr.Markéta Skalická (stat.zást.), Mgr.Barbora Zobanová
Česká asociace ergoterapeutů – Bc.Jana Matochová (jednatelka), Mgr.Kateřina Svěcená
Česká asociace sester – Mgr.Dana Jurásková PhD, MBA (presidentka)
- sekce farmaceutických asistentů – Alena Vagenknechtová (předsedkyně), Hana Pavlasová
- sekce gynekologicko-porodnická – Bc.Libuše Barešová (předsedkyně)
Česká asociace zdravotních laborantů – Mgr.Jana Vaculová
Česká konfederace porod.asistentek – Mgr.Věra Vránová PhD (presidentka), R.Dorazilová
Česká společnost histologických laborantů – Mgr.Jana Vaculová (místopředsedkyně)
Česká společnost ortoptisek – Mgr.Martina Hamplová (místopředsedkyně)
Komora záchranářů ZZS ČR – Bc.Martin Spurný (člen vedení- revizní komise)
Profesní a odborová unie zdravotnických pracovníků – Bc.Jana Dezortová
Společnost mikrobiologických laborantů – Iveta Muroňová (předsedkyně)
Společnost radiologických asistentů ČR – Mgr.Ondřej Krahula (místopředseda), Bc.T.Eisner
Unie fyzioterapeutů – Helena Sůsová (sekretariát)
Unie nelékařských pracovníků ZZS ČR – Mgr.Ján Hirjak (člen předsednictva)
Unie porodních asistentek – Ivana Königsmarková (presidentka), Marie Vnoučková

Omluvili se :

Česká asociace adiktologů – Bc.Ondřej Sklenář
Česká národní společnost pro ortotiku a protetiku – PhDr.Jarmila Kristiníková PhD
Česká společnost fyziků v medicíně – Ing.Jaroslav Ptáček (viz vyjádření)
výbor České společnosti fyziků v medicíně se jednomyslně shodl na nutnosti změn v zákoně č. 96/2004 a v tomto Vás velmi rádi podpoříme. Rozhodli jsme se však, že konkrétní změny tohoto zákona důležité z pohledu ČSFM připravíme a předložíme sami. Z tohoto důvodu se Vámi pořádaného setkání zástupci ČSFM nezúčastní.
Společenstvo českých optiků a optometristů – Bc.Daniel Mrva (viz vyjádření)
SČOO PLNĚ PODPORUJE NAVRHOVANÉ ZMĚNY V ZÁKONĚ 96/2004 sb. v takovém znění jak uvádíte.
I my Optometristé máme velice podobné zkušenosti jak porodní asistentky, asice ve vztahu Oční lékař- pacient- optometrista, ale také optometrista verzus VZP( která nechce akceptovat pravomoci nelékařů-optometristů, a nechce slyšet naše připomínky a návrhy). Přitom mnohdy je péče optometristy kvalifikována samotnými pacienty, jako daleko kvalitnější a preciznější než u očních lékařů- obvodních soukromně pracujících. Je zajímavé, že na očních klinikách je naopak optometrista lékaři vyhledáván pro své znalosti a zkušenosti z měřením zraku a stanovením refrakce.

Neodpověděli :

Aliance masérů zdravotnických ČR
Asociace domácí péče ČR
Asociace klinických logopedů
Asociace psychiatrických sester
ČAS – sekce nutričních terapeutů
Česká společnost pro sterilizaci
Federace ortopedických protetiků
Komora vysokoškolsky vzdělaných odborných pracovníků ve zdravotnictví
Komora zubních techniků ČR
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče
Sdružení zdravotnická technika a informatika
Společnost instrumentářek

2. schválení programu jednání

3. Hlavní cíl jednání - problematika indikace

Zástupci všech zúčastněných organizací se shodli na tom, že problém indikace se týká všech nelékařů a že jim (s výjimkou ortoptisek) ve větší či menší míře brání při výkonu povolání.

Byla podána informace o připravované „malé“ a „velké“ novele zákona o nelékařích. Problém indikace by měla řešit již malá novela zákona.

4. Další návrhy zúčastněných organizací ke zlepšení postavení „nelékařů“ a společném postupu

a) Zástupci všech zúčastněných organizací se shodli na potřebnosti společného postupu a oficiálního oslovení pana ministra s žádostí o přijetí a jednání v této věci. Bylo dohodnuto, že ČKPA rozešle předložený návrh e-mailem, zúčastněné organizace návrh projednají ve svém vedení a do pátku 8.10.2010 zašlou své připomínky a současně nahlásí 1 osobu, která dopis za organizaci podepíše a zúčastní se přijetí u ministra. Nezúčastněným organizacím bude umožněno připojit se k této iniciativě.

b) Zástupci všech zúčastněných organizací se shodli na potřebnosti zastřešující organizace a na svém zájmu o členství v ní. Bylo dohodnuto, že ČKPA rozešle e-mailem návrh na úpravu stanov NKZP (národní koalice zdravotnických pracovníků) a zjednodušení jejího fungování. Zúčastněné organizace návrh projednají ve svém vedení a zašlou své připomínky nejpozději do přijetí u pana ministra. Zde bude dohodnut termín příštího setkání, na kterém by měli být přijati noví členové a úprava stanov a projednán další postup ohledně snahy o posílení postavení a kompetencí nelékařů.

Zapsala : Radmila Dorazilová
Viceprezidenta ČKPA