Nová výjezdová stanoviště ZZS KHK by měla zkrátit dojezdové časy

04.08.2010

Nová výjezdová stanoviště ZZS KHK by měla zkrátit dojezdové časy

Pomoc bude blesková, sanitky ušetří minuty

Záchranáři se zabydlují v nových střediscích. Pomoc v Nové Pace se zrychlí až o deset minut, novinku si pochvalují i v Hradci Králové. Letos začne také přestavba trutnovského centra.

Nové středisko bude mít Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje v centru Trutnova. Přestavba jednoho z objektů v centru města začne v letošním roce a záchranná služba by do něho měla přesídlit do dvou let. A výsledek bude stát za to: příjezdy sanitek k většině případů se zrychlí. Zdravotnická záchranná služba sídlí nyní v Trutnově v objektu hasičského záchranného sboru zhruba dva kilometry od centra.

Přitom jí ale patří budova poblíž kruhového objezdu v centru města nedaleko trutnovské nemocnice, kde byla dříve umístěna dopravní zdravotní služba. Právě tato budova se stane novým střediskem záchranné služby.

Záchrana se urychlí o dvě minuty

„Objekt je nyní vystěhovaný, technický stav je dožitý a potřebuje zásadní rekonstrukci. Pro nás to bude mnohem lepší výjezdové místo oproti současnému stanovišti u hasičů. Tam jsme jednak ve stísněných podmínkách a jednak bráníme dalšímu rozvoji hasičského záchranného sboru, který by naše prostory potřeboval pro sebe,“ vysvětlil ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ladislav Žabka.

Nové stanoviště označil přímo za klíčové zdravotnický náměstek ředitele záchranné služby Jiří Mašek. Je totiž asi o dva kilometry blíž hlavním silnicím vedoucím do směrů, kam sanitky v Trutnově vyjíždějí nejčastěji. „Znamená to pro nás dvouminutové urychlení výjezdu v devadesáti procentech případů,“ vysvětlil Mašek.

V nových prostorách budou mít posádky vozidel záchranné služby lepší zázemí, budou tam také lepší podmínky pro sanitní vozy včetně myčky. „Velmi se na to těšíme, protože je to pro rozvoj záchranky ve městě důležité,“ uvedl Jiří Mašek. „Problém s trutnovskou výjezdovou stanicí je dlouhodobý a delší dobu se také hledaly peníze na přebudování starých garáží ve standardní výjezdové pracoviště, až se nabídla možnost získat je díky přeshraniční spolupráci,“ řekla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD).

Na rekonstrukci krajská zdravotnická záchranná služba získala 20 milionů korun z mezinárodního projektu, který připravila ve spolupráci s polskou záchrannou službou v Jelení Hoře. Ta za peníze z projektu nakoupí nové sanitní vozy. „Peníze nám už byly přiznány a proběhne výběrové řízení na dodavatele stavby,“ dodal Mašek.

Středisko otevřela i Nová Paka

Nové středisko zdravotnické záchranné služby v Trutnově nebude v Královéhradeckém kraji jediné nové.

Od 26. července je ve zkušebním provozu středisko v Nové Pace. Slouží tam jedna posádka rychlé zdravotnické pomoci, tedy posádka dvou zdravotnických záchranářů, za kterými v případě potřeby dojíždí lékař z Jičína.

Pro obyvatele Nové Paky a okolí otevření střediska znamená, že se k nim zdravotnická pomoc dostane zhruba o deset minut dřív. Jiří Mašek ale dodává, že důležitější než rychlejší příjezd zdravotníků je, aby pacientovi včas pomohli poskytováním první pomoci až do příjezdu záchranné služby svědci příhody, například oživovacími pokusy za telefonického vedení dispečera záchranky.

Sanitky už nemusí do zácpy

Dostupnost záchranné služby zlepšuje už třetí měsíc také stanoviště záchranářů v Hradci Králové Kuklenách, které je ve společném objektu s hasiči. Záchranná služba tam má jednu posádku rychlé zdravotnické pomoci, která z nové stanice vyjede denně až k jedenácti případům. Záchranáři odhadují, že u zraněných při nehodách na dálnici D11 a dalších pacientů na západě Hradce a Královéhradecka jsou zhruba o sedm minut dřív.

Nejvíc je rychlejší pomoc znát v dopoledních a odpoledních dopravních špičkách, protože dřív se sanitky ze střediska u hradecké fakultní nemocnice musely prodírat kolonami aut.

Zdroj: zdn.cz