Nové sanitky v Olomouci a Praze

.

Dne 14.10.2008 proběhlo předání čtyř nových sanitních vozidel pro
ZZS Olomouckého kraje

ZZS OK má celkový počet sanitních vozidel 45. Z toho 39 pro výjezdovou činnost posádek RLP (rychlá lékařská pomoc) a RZP (rychlá zdravotnická pomoc) a 6 vozidel využitelných v setkávacím systému Rendez – vous, tj. systém umožňující rychlý přesun posádky s lékařem na místo události a případný transport nemocného je realizován posádkou RZP.

Ve směně má ZZS OK na výjezdových stanovištích 25 vozidel. Zbývající vozidla jsou využívaná jako záložní – při plánovaných servisních prohlídkách, neplánovaných opravách, zajišťování komerčních asistenčních služeb a plánovaných transportech nemocných posádkami navíc mimo směnu (tj. plánované dálkové převozy, repatriace ze zahraničí).

Celkový počet najetých kilometrů sanitních vozidel ZZS OK:
v roce 2005 celkem 1 241 714 km, v roce 2006 celkem 1 323 564 km a v roce 2007 celkem 1 286 390 km.

Celková cena pořízeného sanitního vozidla bez přístrojové techniky je
kolem 1 800 000,- Kč. S přístrojovou technikou je cena sanitního vozidla
kolem 3 500 000,- Kč.
Snahou ZZS OK je zajistit identickou vybavenost všech vozidel bez ohledu na to, zda se v danou dobu sanitka nachází v režimu RZP nebo RLP. Toto opatření je v zájmu pacienta, neboť umožňuje přistoupením lékaře do vozidla RZP vytvořit okamžitě plnohodnotnou posádku RLP.

Průměrné stáří sanitních vozidel v roce 2004 před vznikem ZZS OK bylo 8,9 roku. Od vzniku ZZS OK bylo nakoupeno celkem 26 sanitních vozidel.
Současné průměrné stáří vozidel je 3,2 roku. Nová vozidla VW T5 budou přidělena na územní odbor Olomouc – výjezdové stanoviště Aksamitova a výjezdové stanoviště Litovel a na územní odbor Šumperk.

Čtvrté vozidlo VW Tiguan, které bylo pořízeno za finanční podpory Statutárního města Olomouce ve výši 840 tis. Kč, bude přiděleno na výjezdové stanoviště Olomouc Hněvotínská.

Zdroj: ZZS OK

Nová sanitní devítka vyráží do ulic metropole

PRAHA: Primátor Prahy Pavel Bém v úterý dopoledne ve spolupráci s ředitelem pražské záchranné služby Zdeňkem Schwarzem slavnostně pokřtil dalších devět nových vozidel rychlé lékařské pomoci typu Mercedes-Benz ML 280 CDI 4-MATIC. Každá z nových sanitek nese jméno některého významného lékaře.

14.10.2008 Aktualizováno 14.10.2008 15:19:24

„Pražská záchranná služba je jednou z klíčových složek, které hlavní město Praha má, je jednou z nejlépe hodnocených záchranných služeb mezi evropskými metropolemi. Nákup nových vozů rychlé lékařské pomoci je pouze dalším důkazem snahy města Prahy a Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy o tu nejefektivnější a nejrychlejší odbornou pomoc, jaká je možná,“ řekl pražský primátor Pavel Bém

Cena jednoho nového vozu včetně speciální zdravotnické nástavby je bez DPH cca 1,5 mil. korun a 19% DPH. Vůz je určen pro dvoučlennou posádku a slouží jako vozidlo rychlé lékařské pomoci (RLP). Jeho úkolem je, co nejrychleji dopravit na místo zásahu lékaře, ten pacienta ošetří a vyčká příjezdu vozu rychlé zdravotnické pomoci (RZP). Kromě standardní výbavy jsou tyto vozy doplněny zdravotnickou nástavbou, kde je umístěno potřebné lékařské vybavení, zdravotnické přístroje a chladnička pro uchování léků.

Od května jezdí v pražských ulicích sedm vozidel rychlé lékařské pomoci se jmény lékařů: Thomayer, Honzáková, Jánský, Švejcar, Jedlička, Turkyně a Päumann. Na jména zbývajících vozidel vyhlásila pražská záchranka veřejnou anketu, ve které byla vybrána jména dalších medicínských velikánů: Jesenský, Kálalová – Di Loggiová, Kunc, Vojta, Patočka, Vondráček, Jirásek, Opitz a Charvát.

„Tyto vozy jsou pro nás velkým přínosem nejenom v kvalitě jízdních vlastností, ale i v bezpečnosti našich lékařů. Pracovníci pražské záchranky už tak podávají vysoce nadstandardní výkony, často za cenu osobního rizika, a mají vynikající výsledky, jedny z nejlepších na světě,“ řekl ředitel ZZS HMP Zdeněk Schwarz.
Pro pražskou záchranku jsou nové vozy obrovskou posilou, protože všechna současná vozidla zn. Nissan Patrol jsou starší - jedenáct i dvanáct let s proběhem nad 200 tis. km. Technicky jsou na hranici úplného opotřebení, což také zvyšuje náklady na údržbu a jsou i morálně zastaralé. Z bezpečnostních ani výkonových hledisek již neodpovídají obecným požadavkům. Vozy byly nakoupeny v letech 1996 až 1997.

Kromě standardní výbavy jsou vozy vybaveny prvky aktivní a pasivní bezpečnosti, kabina je zvukově izolovaná, halogenové hledáčky usnadní noční orientaci, chladnička ve zdravotnické zástavbě zajistí požadovanou teplotu léků. Další novinkou jsou grafické doplňky vozidel: na bocích fotografie Prahy, na zadní části nápis „Jsme tam, kde nás potřebujete“ a každé vozidlo je pojmenováno podle významné osobnosti české medicíny.
Součástí programu bylo předání věcné ceny výherci veřejné ankety na jména těchto vozů. Jízdní kolo v hodnotě 10.000 Kč, které darovala firma KATMAR Bike Center, převzala rodina Stuhlova z Křemýže u Teplic.

katastrofy.com