Nové skříňové sanitky ZZS ZK

10.12.2009

Nové skříňové sanitky ZZS ZK

8.12.2009 - Záchranná služba dostala jako mikulášskou nadílku nové sanitky

V pátek 4.12. dorazila do Zlína dvě ze čtyř nových sanitních vozidel typu VW Transporter T5.
Sanitní vozidla jsou velkou novinkou vozového parku ZZS ZK. Jak uvedl vedoucí řidič záchranář Martin Konečný, auta poskytují velký komfort nejen pro posádku, ale také pro pacienta.

„Nové sanitky jsou naprostou jedničkou v kategorii zdravotnických vozidel, která mají záchranáři ve Zlínském kraji k dispozici. Beze zbytku splňují všechna kritéria normy ČSN EN 1789, ale i dalších náročné parametry požadované ze strany zlínské záchranky.
Poprvé bylo pro Zdravotnickou záchrannou službu Zlínského kraje postaveno sanitní vozidlo se skříňovou nástavbou, kde je vlastní zástavba dosazena na podvozek (tedy „šasi“).
Jako základ byla použita osvědčená vozidla VW Transporter T5, s 2,5 litrovým přeplňovaným vznětovým motorem o výkonu 128 kW, se systémem pohonu 4x4 s uzávěrkou diferenciálu a elektronickým stabilizačním systémem.
Výrobce nových vozidel FD servis Praha zvýšil maximální celkovou hmotnost vozidla na 3,5 tuny instalací vzduchového odpružení zadní nápravy zn. Goldschmitt a osadil podvozek skříňovou nástavbou Systém Strobel. Ta znamená opravdový skok vpřed, zejména co se týče prostorového uspořádání ambulantní části a bezpečnosti, neboť tento typ nástavby prošel náročnými zkouškami, včetně tzv. crash testu, které doposud žádný jiný výrobce nebyl schopen doložit.
Při instalaci výbavy se dbalo na bezpečnost práce záchranářů, ale také na odpovídající komfort pro pacienty. Mezi novinky ve výbavě patří celá řada prvků, které zatím mohli zlínští záchranáři vídat jen u kolegů z jiných záchranek.
Nezávislé topení se stará o tepelný komfort ve vozidle i po dobu, kdy je např. posádka v domě u pacienta. Kyslíkové láhve jsou v uzavřené části, transportní a imobilizační pomůcky používané mimo vozidlo (scoop rám, schodolez, KED) jsou přístupné venkovními dvířky. Všechny držáky zdravotnických přístrojů dodaných v autech jsou schváleny výrobci těchto přístrojů. K transportu pacienta slouží nosítka Stollenwerk na stole PBMeTech, který umožňuje boční posuv o 40 cm a tedy přístup k pacientovi ze tří stran. Pro komunikaci mezi řidičem v kabině a zbytkem posádky v prostoru pro přepravu pacienta lze použít interkom. Světelnou a zvukovou výbavu vozidla dodala firma Woodway Whelen. Výstražná světla jsou umístěna nejen na střeše a v přední masce, jak je tomu také u starších sanitních vozů, ale jsou navíc instalována do obou zpětných zrcátek. Výkon zvukové aparatury je 2 x 100 W a reproduktory jsou umístěny za přední maskou před chladičem.
Samostatnou kapitolou je vzhled nových vozidel. V prvních měsících provozu si budou muset běžní řidiči na barevné provedení zvykat, ale podle zkušeností záchranářů z Jihočeského a Pardubického kraje to nebude dlouho trvat. Navíc je dnes již více než pravděpodobné, že stejné grafické značení (žluto-zelená šachovnice na boku vozidla a oranžovo-žluté pruhy vzadu) začnou od příštího roku na nová vozidla aplikovat další české záchranné služby.
V nejbližších dnech proběhnou všechny důležité formality, které je potřeba vyřídit před uvedením aut do provozu.“

Další dvě vozidla by měla být do Zlína dopravena ještě před Vánocemi. Do konce roku budou sanitky zařazeny do provozu ve Zlíně, Otrokovicích, Kroměříži a Valašském Meziříčí.
Nákup ve výši cca 11 mil. byl hrazen z investičních prostředků ZZS ZK. O dalších investicích do vozového parku bude rozhodnuto na základě schváleného rozpočetu na rok 2010.

Zdroj: ZZS Zlínského kraje