Nové stanoviště ZZS v Čimelicích

03.09.2009

.

Záchranka má nové stanoviště v Čimelicích

Publikováno dne: 3.9.2009, Zdroj: Právo

V Čimelicích na Písecku se včera otevřelo nové stanoviště záchranné služby. Výjezdové místo pokryje hranice Jihočeského a Středočeského kraje kolem budované rychlostní komunikace R 4 a část břehů přehradní nádrže Orlík. "K ideálnímu pokrytí kraje ještě chybí vytvoření stanoviště v okolí Kunžaku na Jindřichohradecku," řekla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Ivana Stráská.

Zatím do Čimelic sanitky musely jezdit desítky kilometrů z Písku, Milevska či z Blatné. Záchranáři spolupracují s tamní lékařskou službou první pomoci. Nové stanoviště zajistí, aby záchranná služba stihla bez problémů dojet k pacientům ve stanoveném limitu do 15 minut. Náklady na vybudování výjezdového místa dosáhly 4,8 miliónu korun a kraj je zaplatil ze svého rozpočtu.

Kraj letos přispěl na provoz záchranné služby 205 milióny korun. "Nicméně nám do toho vlezlo neschválení zákona o záchranné službě, protože tím by nám stát pomohl záchranku financovat. Což se nestalo, takže celých 205 miliónů táhneme my a investujeme rovněž ze svého. Doufám, že Poslanecká sněmovna najde odvahu k tomu, aby zákon o záchranné službě schválila," uvedla Stráská.

Kraj nyní navíc bojuje s propadem daňových příjmů o 400 miliónů korun, a další investice jsou tak ohroženy. Záchranná služba má 38 posádek na celkem 25 výjezdových místech včetně Jaderné elektrárny Temelín.

Zdroj: zdn.cz