Novou Hlavní sestrou ČR byla jmenována Mgr. Alice Strnadová, MBA

26.05.2015

Novou Hlavní sestrou ČR byla jmenována Mgr. Alice Strnadová, MBA

Novou hlavní sestrou se stala

Alice Strnadová

Foto: florence.cz

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) jmenoval hlavní sestrou ČR Alici Strnadovou. Ve funkci nahradí Alenu Šmídovou, která odstoupila 1. dubna. Úkolem nové hlavní sestry, která nahradí Šmídovou také jako ředitelka odboru ošetřovatelství a nelékařských povolání, bude především dotáhnout do úspěšného konce změny ve vzdělávání sester. Uvedly to internetové stránky Zdravotnickýdeník.cz.

Strnadová pracovala jako všeobecná sestra na gynekologickém a později urologickém oddělení pražské Thomayerovy nemocnice, kde se po dalším vzdělání stala vrchní sestrou. Od roku 2000 je zde vedoucí oddělení individuálního programu péče.

Strnadová vystudovala vysoké školy v oblasti veřejné správy a andragogiky. Od roku 2007 je vedoucí katedry managementu a řízení Ústavu práva a právní vědy. O rok později se stala odbornou asistentkou 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Za odstoupením Šmídové z funkce hlavní sestry byly podle dřívějších informací Zdravotnického deníku rozdílné pohledy uvnitř ošetřovatelské veřejnosti na uplatnění absolventek jednotlivých typů zdravotnických škol v praxi. Šlo například o další existenci vyšších odborných škol či rozsah kompetencí sester bez vysoké školy.

Funkci hlavní sestry obnovil k 1. listopadu 2013 tehdejší ministr zdravotnictví Martin Holcát. Do funkce jmenoval Šmídovou, která na ministerstvu od roku 2010 vedla oddělení ošetřovatelství a dalších nelékařských povolání a uznávání kvalifikací. Hlavní sestra má zastupovat zájmy zdravotních sester, kterých je v ČR kolem 100.000 .

ČTK

Smíšené pocity nad preferováním jedné, byť nejpočetnější skupiny NLZP trvají

O odstoupení Hlavní sestry Mgr. Aleny Šmídové jsem informoval v aktualitě ze dne 6. 4. 2015. Protože nelékařských zdravotnických pracovníků je daleko více než lékařů a v dnešní době už představují 41 různých profesí NLZP, tak osobně považuji za podstatné, důležité a rozumné, aby místo funkce Hlavní sestry ČR existovala funkce HLAVNÍ NLZP, která by měla být jasně definována a formalizována, aby nelékařští zdravotničtí pracovníci měli svého zástupce a v rámci struktury úřadu představitele, k němuž by se mohli v případě potřeby vždy obrátit. Dokonce jsem přesvědčen, že by takový zástupce měl být na pozici náměstka ministra.

Opět tak dochází k preferování jen jedné, byť nejpočetnější skupiny NLZP. Kdo viděl OVM 24. 5. 2015 tak jistě viděl, že nejen pro lékaře obecně, ale i pro ministry existují jen „sestřičky“ a nikdo jiný.