O leteckou záchrannou službu se ucházejí firmy z Rakouska a SR

05.08.2016

O leteckou záchrannou službu se ucházejí firmy z Rakouska a SR

O provozování letecké záchranné služby v Česku se kromě tuzemské firmy DSA ucházejí také slovenská Air Transport Europe a rakouská Helikopter Air Transport. Uvedla to Česká televize (ČT). Ze šesti základen nabízených státem soukromníkům mají obě zahraniční společnosti zájem každá o tři.

Nyní provozují osm z deseti základen letecké záchranné služby v Česku firmy Alfa-Helicopter a DSA, kterým koncem roku vyprší smlouva, a dvě základny policie a armáda. Od příštího roku bude stát provozovat čtyři základny a o provozu zbylých šesti na léta 2017 až 2020 rozhodne výběrové řízení. Předpokládaná hodnota zakázky je 1,2 miliardy Kč bez DPH. Do tendru se kromě DSA, a.s. přihlásily podle ČT Air Transport Europe a Helikopter Air Transport. Alfa-Helicopter již dříve oznámila, že ukončí činnost.

Slovenská společnost Air Transport Europe, která již má na starost všech sedm stanovišť letecké záchranné služby na Slovensku, má podle televize zájem o provoz základen v Olomouci, Ústí nad Labem a Jihlavě. Rakouská Helikopter Air Transport by chtěla získat Jihlavu, Olomouc a Ostravu. DSA podala nabídky na všech šest soutěžených stanovišť.

Zatím létají soukromé vrtulníky ze základen Ostrava, Olomouc, Brno, Jihlava, Liberec, České Budějovice, Hradec Králové a Ústí nad Labem. V Praze a Plzni obstarávají službu ministerstva vnitra a obrany, která od příštího roku převezmou i základny v Českých Budějovicích a Brně.

Vláda na konci července schválila devítičlennou hodnotící komisi, která vybere provozovatele zmíněných šesti základen. Vedle zástupců ministerstva zdravotnictví jsou v komisi zástupci ministerstev obrany, vnitra a policie, tedy složek, které budou zajišťovat provoz čtyř základen, jichž se výběrové řízení netýká.

ČTK