O víkendu proběhl 18. ročník mezinárodní soutěže Rallye Rejvíz 2014

26.05.2014

O víkendu proběhl 18. ročník mezinárodní soutěže Rallye Rejvíz 2014

Soutěž záchranářů vyhrály týmy z

Rakouska, Slovenska a Česka

S nástrahami tradiční mezinárodní soutěže zdravotnických záchranných služeb Rallye Rejvíz, která se od poloviny minulého týdne odehrávala v Jeseníkách, si letos nejlépe poradily v zahraniční části týmy z Rakouska.

V národní kategorii soutěže zvítězili záchranáři ze Slovenska a jižní Moravy, řekl ČTK mluvčí závodu Jiří Pavlík.

Letošního 18. ročníku Rallye Rejvíz, která každoročně prověří znalosti a zkušenosti záchranářů, se zúčastnilo stejně jako loni přes 90 týmů. Byly mezi nimi i zástupci z Německa, Švýcarska, Británie, Austrálie, Japonska či Turecka. Do Jeseníků letos přijely bezmála tři stovky zdravotníků.

„V mezinárodní soutěži posádek s lékařem kraloval rakouský tým EMS Schilcherland a soutěž posádek bez lékaře opanoval tým jejich krajanů nazývající se Lazybones,“ uvedl Pavlík. V národní soutěži posádek rychlé lékařské pomoci, která zahrnovala české a slovenské týmy, letos zvítězila posádka ze slovenské společnosti Life Star Emergency. V kategorii posádek rychlé zdravotnické pomoci byl nejlepší tým záchranářů z Hrušovan.

V Koutech nad Desnou na Šumpersku záchranáři od středy plnili úkoly stejné jako při výjezdu záchranky. Na trase je čekali namaskovaní figuranti a nahrané scény. Účastníci museli prokázat znalosti z oboru traumatologie, chirurgie, neurologie či porodnictví.

Letos si zdravotníci museli poradit například s mužem postiženým cévní mozkovou příhodou, s pacientem s poraněním krční páteře po skoku do mělkého bazénu či se situací v rodině umírajícího muže nemocného s nevyléčitelným onkologickým onemocněním.

Posádky musely správně poskytnout první pomoc také narkomanovi s masivním vnitrobřišním krvácením po skoku z výšky a vyřešit nebezpečnou situaci po požáru ve zchátralém zámku, při kterém bylo zraněno několik lidí.

Závody i letos doplnila soutěž Zlaté sluchátko pro dispečerky a dispečery obsluhující tísňovou linku 155. Na programu byla také celostátní finále Helpíkova poháru, soutěže, ve které se děti učí zachránit člověku život. Pro studenty českých i slovenských lékařských fakult byla připravena speciální soutěž, díky které si mohli osvojit základní návyky nutné pro práci záchranáře v terénu.

Rallye Rejvíz má své kořeny na Zlatohorsku, kde se vyprofilovala v obrovské mezinárodní setkání záchranářů. V předešlých ročnících museli účastníci závodu například obstát během zákroků při fingovaných autonehodách. Byla mezi nimi srážka dvou osobních aut s velkým počtem zraněných, ale i autobusu s cisternou převážející chemikálie. Loni na záchranáře čekalo simulované hromadné neštěstí, kdy lyžaři uvízli na lanovce.

ČTK

Více na: Rallye-Rejviz.cz + výsledkové listiny