Obor záchranář už i v Pardubicích

28.03.2008

.

Záchranář. Atraktivní obor

Publikováno dne: 26.3.2008, Zdroj: DNES

Univerzita Pardubice nabídne studentům nový obor - zdravotnický záchranář

Pardubická univerzita nabízí budoucím studentům atraktivní novinku. Fakulta zdravotnických studií v příštím akademickém roce otevírá nový bakalářský obor Zdravotnický záchranář.

Již teď to vypadá, že o něj bude velký zájem. Studium totiž mimo jiné nabízí i atraktivní kurzy: potápění nebo soustředění na horách. Absolventy navíc čeká sice náročná, ale velmi zajímavá práce.

"Zdravotniční záchranáři jsou lidé, kteří pracují v našich posádkách či na dispečinku Zdravotnické záchranné služby," řekl ředitel záchranné služby Královéhradeckého kraje Ladislav Žabka.

Právě kvůli vysokým nárokům na studenty čekají uchazeče těžké přijímací zkoušky. "Kromě testu z biologie a cizího jazyka musejí prokázat také fyzickou zdatnost. Čeká je tedy plavání, běh a šplh," uvedla proděkanka pro vnitřní záležitosti a vzdělávací činnost Jana Škvrňáková. Takové přijímací řízení však má své opodstatnění. Velmi náročné bude i samotné studium. Kromě teoretických znalostí studenti získají praxi v terénu. "Studenti absolvují potápěčský kurz, odbornou stáž zaměřenou na báňskou problematiku nebo zimní týdenní soustředění v horských podmínkách s nácvikem poskytování pomoci v horském terénu," řekla tisková mluvčí Univerzity Pardubice Valerie Wágnerová.

Univerzita Pardubice bude spolupracovat s královéhradeckou Fakultou vojenského zdravotnictví Univerzity obrany a Zdravotnickou záchrannou službou Královéhradeckého kraje.

"Tuto novinku velmi vítáme. Dosud se naši zaměstnanci museli vzdělávat formou kurzů. Práce záchranáře má svá specifika. Vše se odehrává mimo nemocnici. To znamená, že nemají ke své práci takové podmínky, jako jsou laboratoře, rentgeny, a musejí rychle reagovat," podotkl Žabka.

Jaké vlastnosti musí budoucí záchranář mít? "Studium je určeno zájemcům, kteří chtějí pomáhat lidem v krizových situacích, nebojí se nebezpečí, jsou vyrovnaní, rozhodní a kreativní," dodala Wágnerová.

Do prvního ročníku přijme škola třicet pět uchazečů. Zájemci mohou posílat přihlášky až do 30. dubna a přijímací zkoušky se uskuteční 5. června. V budoucnu chce Pardubická univerzita navázat spolupráci také se Zdravotnickou záchrannou službou Pardubického kraje.

Michala Jendruchová, DNES

Zdroj : zdn.cz

Další vysoké školy s bakalářským oborem zdravotnický záchranář :

Ostravská univerzita
Jihočeská univerzita České Budějovice
Vysoká škola v Plzni, o.p.s.

Studium ostatních nelékařských zdravotnických oborů lze absolvovat na vyskokých školách se zdravotními obory pro lékaře i nelékaře.