Od druhé půle května má ZZS Jihočeského kraje již pouze jedno KZOS

10.06.2010

Od druhé půle května má ZZS Jihočeského kraje již pouze jedno KZOS

Sanitky řídí "kosmické středisko", k pacientům se teď dostanou rychleji

Lidé, kteří potřebují záchranku, se nyní dovolají z celého Jihočeského kraje na jeden hlavní dispečink, z něhož operátoři mohou efektivněji posílat sanitky po celém regionu.

Pacienti v ohrožení zdraví nebo života mají šanci, že k nim záchranáři dorazí dřív. Posádky všech 55 rychlých sanitek na jihu Čech začal totiž od včerejška řídit nový krajský dispečink v Českých Budějovicích. Společné operační středisko pro celý region vybudovala Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje během půl roku za 29 milionů korun, náklady platilo hejtmanství.

„Operační středisko má výhledově zvládnout zhruba 50 až 60 tisíc ostrých výjezdů záchranné služby za rok a k tomu minimálně pětkrát víc běžných volání. Je to skutečně srdce a mozek záchranky,“ uvedl ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý.

Nový krajský dispečink připomíná tak trochu kosmické středisko. Každý z operátorů je obklopen moderní počítačovou sestavou s několika monitory. Pracují na nich s nejnovějšími mapovými a dispečerskými programy. Na zapojení nejmodernějších komunikačních technologií včetně GPS navigace, která ukazuje všechno on-line, spotřebovali technici dvacet kilometrů kabelů. V krajském dispečinku záchranky se bude nepřetržitě střídat podle potřeby čtyři až osm operátorů.

„Určitě se zlepší posílání posádek pro pacienty, protože na obrazovce vidíme všechny sanitky po celém kraji. Zároveň máme přehled o tom, zda jedou pro pacienta, nebo už se třeba vrací z nemocnice na základnu. Pokud budou v blízkosti dalšího zásahu, můžeme je tam odklonit,“ popsala operátorka Martina Suchá.

Podle vicehejtmanky pro zdravotnictví Ivany Stráské tím vlastně pro pacienta pojede nejrychlejší a také nejbližší vozidlo.

„Plně doceníme význam krajského dispečinku při hromadných neštěstích nebo souběhu jiných nepříjemných událostí v Jihočeském kraji, protože z jednoho supermoderně vybaveného místa lze celou záchrannou činnost lépe koordinovat,“ uvedla Stráská.

Zásahy záchranářů zrychlí zejména efektivnější systém nového centra. „Volající bude komunikovat s jedním operátorem, který na něj bude mluvit, bude mu radit, a druhý operátor na místo okamžitě vyšle nejbližší posádku,“ objasnil Slabý.

Zdroj: zdn.cz

Záchranáři na jihu Čech létají v podvěsu

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Od pondělí do čtvrtka 10.6.2010 pořádá provozovatel vrtulníku LZS České Budějovice, společnost ALFA-HELICOPTER a Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje, speciální výcvik pracovníků ZZS JčK zařazených do posádek letecké záchranné služby.

08.06.2010

„Cílem je opakovací školení kvalifikace člena posádky LZS …….více na katastrofy.com