Odškodnému při těžkých úrazech jasné ANO. Statusu úřední osoby NE!

10.08.2014

Odškodnému při těžkých úrazech jasné ANO. Statusu úřední osoby NE!

Status úřední osoby opět na scéně?

Kdo včera večer sledoval televizní noviny na ČT 1, případně na ČT 24, nemohl si nevšimnout, že se do hry už po několikáté dostává snaha o přiznání statusu veřejné osoby (dříve veřejný činitel), pro zaměstnance výjezdových posádek a pravděpodobně i operátorů ZOS zdravotnických záchranných služeb. Ve zpravodajství o tom informoval ředitel ZZS SČK MUDr. Martin Houdek. Další novinkou by měla být odměna za mimořádný výkon.

Statut veřejné osoby

Jak píši výše, není to poprvé. Nejdříve toto ustanovení mělo být součástí zákona o zdravotnické záchranné službě. Potom v říjnu 2010 podal do PS PČR tento aktualitě ze 17. 7. 2011 s aktualizací ze dne 10. 8. 2011, přesně před třemi lety.

Stejně jako před lety jsem přesvědčen, že status úřední osoby žádného záchranáře před fackou neochrání. Zdravotníci obecně jsou dávno více chráněni vyššími tresty pro útočníky a osoby se statusem úřední osoby nemají jiné ochrany, než že je případný útočník ohrožen vyšším trestem. Vyšší tresty pro útočníky na zdravotníky jsou v zákoně č. 40/2009 Sb. aktualitě z 6. 12. 2009. Problém vidím v jeho naplňování zejména v trestání  útočníků. Po čtyřech letech už si může každí odpovědět sám, zdali zaznamenal, že by útočníci na zdravotníky potažmo jen na záchranáře ze ZZS odcházeli od soudů s vyššími tresty. Dokonce se ani před soudy nedostanou, protože věc je Policií ČR řešena jako přestupek. Zavedení statusu úřední osoby pro zaměstnance ZZS by se naopak obrátilo proti záchranářům samotným, protože úřední osoba při spáchání čehokoliv je rovněž ohrožena vyšší sazbou a přísnějšími postihy obecně.

"Shrnuto jednou větou. Už čtyři roky jsme ve smyslu vyšších trestů pro útočníky chráněni (status úřední osoby nám ochranu víc nezvýší), ale nejsme v tuto chvíli naopak ohroženi vyššími tresty."

Odměna za mimořádný výkon

Ministerstvo zdravotnictví pravděpodobně po ministerstvu vnitra, které chce vyšší odškodné (srovnat odškodnění s armádou) pro těžce zraněné hasiče a policisty, případně při úmrtí pro pozůstalé, navrhuje nově také nařízení vlády, které by umožnilo přiznat záchranáři odměnu za mimořádný výkon. „Rádi bychom, aby se to v případech například těžkých zranění s trvalými následky pohybovalo ve statisících," řekla České televizi mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. Pokud návrhu kývne vláda, na nové odškodné by měli mít napadení zdravotníci nárok nejpozději po Novém roce.

Vyjádřete se prosím v komentářích nebo v diskuzi,

jaký máte na věc názor VY, kterých se to týká.