Ohlédnutí posádky Olomouckého kraje za soutěží Rallye Rejvíz 2015

08.06.2015

Ohlédnutí posádky Olomouckého kraje za soutěží Rallye Rejvíz 2015

Rallye Rejvíz 2015

Jako každý rok se v Koutech nad Desnou nedaleko Červenohorského sedla v Jeseníkách v termínu 27. - 31. května 2015 konal devatenáctý ročních soutěže zdravotnických záchranných služeb. K vidění nebyly pouze posádky z České republiky, ale například tým z Kanady, Estonska, Nového Zélandu atd. Celkem se zúčastnilo v národní skupině 51 posádek a v mezinárodní 35.

Organizátoři Rallye Rejvíz neopomenuli ani na soutěž mediků MUC. RR a Zlaté sluchátko, které bylo vyhrazeno pro operátory zdravotnických operačních středisek ZZS.

V přilehlém okolí Hotelu Dlouhé Stráně čekaly na posádky reálné situace z praxe. Výjezd tedy vypadal jako ve skutečnosti. Sanitka dorazila na místo k pacientovi, kde musela posádka vykonat všechny důležité úkony přednemocniční neodkladné péče. Celý závod se skládal z denních a nočních etap. Ta noční byla pro letošní rok něčím specifická. Konala se totiž společně s výcvikem Policie ČR.

První místo v kategorii MUC. RR získala LF MU Brno. V národní soutěži RLP obsadila první stupínek vítězů ZS Košice. Taktéž v národní RZP putovala zlatá medaile na ZS Košice. V mezinárodní soutěži RLP jasně zvítězil tým Hungarian Air Ambulance. První místo v kategorii mezinárodní soutěže bez lékaře RZP vybojoval Team Kanada. Zlaté sluchátko si vytelefonoval František Němec z Ústeckého kraje. V poslední části našeho článku pro vás máme krátký rozhovor s posádkou Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje, výjezdové stanoviště Přerov.

Posádka ZZS Olomouckého Kraje: Radim Šmažák ,Martin Machala, Pavel Kurek

1. Na RalyeRejvíz  je vaše posádka poprvé?
   „Ano, v tomto složení jsme se zúčastnili poprvé.“

2. Jaké byly vaše pocity před zahájením soutěže?
   „Nervozita, očekávání, nadšení. Pocity byly různé, protože, že jsme nevěděli, co nás čeká, co můžeme od úkolů a od rozhodčích očekávat.“

3. Jak intenzivně jste se připravovali?
   „Hlavně spíše teoreticky, s kolegy z posádky jsme probírali platné postupy v poskytování péče v PNP. Prakticky jsme čerpali vědomosti z naší každodenní práce na výjezdech.“

4. Jak hodnotíte úkoly? Setkáváte se s nimi i v praxi?
   „Úkoly byly hodně zajímavé, byly založené na reálných výjezdech u ZZS.“

5. Máte nějaké návrhy na zlepšení příštích ročníků?
   „ RR je na hodně vysoké úrovni a případné zlepšení a změny bych nechal na organizátorech soutěže, kteří přesně vědí, co je potřeba zlepšit.“

6. Jak na vás působili rozhodčí? Máte nějaké připomínky?
   „Rozhodčí byli při hodnocení každého úkolu spravedliví, každá posádka byla objektivně ohodnocena.“

7. Který výjezd byl pro vás nejkomplikovanější? A který nejzajímavější?

„Všechny výjezdy byly zajímavé a náročné na fyzickou i psychickou zátěž. Pokud bych měl říct, který z úkolů byl pro nás nejkomplikovanější, zmínil bych se o úkolu s názvem "Garden party" kde jsme ošetřovali tři zraněné, na které spadnul strom. Na místě jsme spolupracovali i s dalšími složkami IZS. Nejzajímavější byl úkol "Nebojsa", kde jsme ošetřovali pacienta po pádu na kole, který měl mnohočetná zranění.“

8. Odnesli jste si nějaké ponaučeni do vaší praxe?
   „Ano. Dozvěděli jsme se, kde jsme měli ukryté nějaké rezervy. Že naše práce je různorodá, že je dobré pracovat co nejvíce v týmu, ve kterém musí být souhra, ale taky jasný team leader.“

9. Otázka na závěr: Plánujete někdy v budoucnu se znovu účastnit jako soutěžní posádka na Rallye Rejvíz?
   „Pokud by byla možnost a podmínky, tak bychom se určitě rádi dalších ročníku RR zúčastnili. RR je výborná šance prověřit své znalosti a zkušenosti a také se setkat se známými záchranáři.“

Autor článku i fotografií: Daniel Hron

výsledková listina