Ohlédnutí za Rallye-Rejvíz 2008

30.05.2008

.

Ohlédnutí za 12. ročníkem Rallye-Rejvíz

REJVÍZ: Ve dnech 22. - 25. května se konal v areálu Bohema ve Zlatých Horách dvanáctý ročník mezinárodní záchranářské soutěže Rallye Revíz. Jedná se o odborné metodické zaměstnání pro posádky zdravotnických záchranných služeb.

29.05.2008 Aktualizováno 29.05.2008 14:43:48

Soutěže se zúčastnilo celkem 84 posádek - 25 posádek v národní soutěži RLP, 26 posádek v národní soutěži RZP a 33 posádek v mezinárodní soutěži z Česka, Dánska, Polska, Slovinska, Slovenska, Japonska, Rakouska, Maďarska, Chorvatska, Turecka,Nizozemí a Řecka.

Středočeská záchranná služba se na Revízu prezentovala celkem čtyřmi posádkami. Posádkami RLP z Mladé Boleslavi a Mělníka a posádkami RZP z Benešova a Brandýsa nad Labem. Ze Středočeského kraje se nejlépe umístila RLP Mladá Boleslav – obsadila 8.místo. Posádka RZP z Brandýsa obsadila 13. místo.

Letošní dvanáctý ročník překvapil medailovým umístěním pražské záchranné služby ve všech třech kategoriích a v soutěži dispečerů. Pražští záchranáři triumfovali dvěma prvními místy v mezinárodní soutěži a soutěži RZP a druhými místy ve zbývajících kategoriích. Na ostatních medailových pozicích se kromě dispečerské soutěže objevili už pouze záchranáři ze Slovenska a Maďarska. Podle rozhodčích byly výkony posádek velmi vyrovnané a mnohdy je dělilo od medailí jen několik málo bodů.

Výsledky:

Mezinárodní soutěž:
ZZS hl.m. Prahy, CZ
Főnix S.O.S. (Maďarsko)
Hungarian National Ambulance

Národní RLP:

DZS OPTIMUS Nitra
ZZS hl.m. Prahy
Falck Záchranná, a.s. - Prešov,

Národní RZP:

ZZS hl.m. Prahy (RZP)
RZP, a.s. Bánovce nad Bebravou
Rescue System - Žilina,

Všichni soutěžící byli podrobeni dvěma nočním soutěžním etapám a třem denním, včetně volného úkolu, který mohli splnit během večera a celého dalšího dne. Zároveň je čekalo prověření teoretických znalostí formou testu. Odborné úkoly byly koncipovány jako běžný výjezd posádky. Hodnotila se především odbornost jednotlivých členů posádky, ale i rozhodovací, diagnostické a v neposlední řadě i komunikační schopnosti, souhra v týmu a profesionální přístup. Letos se soutěžící měli vypořádat např. s pacientem v závalu, únikem chloru z cisterny po dopravní nehodě, těžkými popáleninami u dítěte, zneužitím nebo dopravní nehodou s více zraněnými.

Přínosem soutěže je výměna zkušeností mezi pracovníky záchranných služeb z různých zemí a částí České republiky. Úkoly bývají inspirované skutečnými událostmi z Čech i ze zahraničí. Jedná se o fyzicky, vědomostně a diagnosticky náročné a nevšední zásahy, se kterými se záchranáři setkávají méně. Tato soutěž tedy především funguje jako jakýsi výukový model pro záchranářskou praxi. Záchranáři si zde mohou vyzkoušet a naučit zvládat situace, se kterými se v praxi ještě nesetkali, ale mohou být na ně tímto způsobem připraveni.

Nedílnou součástí Rallye-Rejvíz bylo již třetím rokem Zlaté sluchátko - soutěž pro operátory a operátorky zdravotnické záchranné služby. Zdravotnická operační střediska jsou důležitým článkem přednemocniční neodkladné péče a je velmi dobře, že nejsou opomíjena na podobných akcích. V letošním roce se Zlatého sluchátka se zúčastnilo 26 operátorek a operátorů.
Dispečeři a dispečerky oproti loňskému roku, kdy soutěžili samostatně, byli letos přiřazeni do vozů k posádkám RZP a mohli tak být součástí dění. Plnili své úkoly samostatně nebo spolupracovali se záchranáři při plnění soutěžních úkolů. Např. navigovali pomocí vysílačky a mapy posádku k zavalenému pacientovi, vyhodnocovali telefonní hovory, vyhledávali místa neštěstí podle souřadnic a buzoly, komunikovali s volajícími a pacienty, odpovídali na otázky a řešili modelové příklady. Jejich výkony se zároveň započítávali do celkového bodového ohodnocení RZP posádek.

Za střední Čechy soutěžily tři dispečerky - Hana Škoulová z Benešova, Lenka Bláhová z Kolína a Marie Stránská z Jesenice. Za Středočeský kraj se ve Zlatém sluchátku umístila nejlépe Marie Stránská- obsadila 5. místo.

Výsledky Zlatého sluchátka:

1. Michal Petrů – ZZS Jčk - Prachtice
2. Radek Stieranka - ZZS hl.m. Prahy (RZP)
3. Rodion Procjuk - Rescue System – Žilina

V Rámci Rallye Revíz proběhlo během sobotního dopoledne v Jeseníku celostátní kolo Helpíkova poháru – soutěže v první pomoci pro žáky pátých základních škol. Během celostátního kola neměly soutěžní dvojice zvládnout první pomoc pouze teoreticky, ale především musely umět poskytnou první pomoc prakticky. Formou braného závodu bylo pro soutěžící připraveno pět praktických úkolů s namaskovanými figuranty - záchranáři, simulujícími nejrůznější náhlá onemocnění, akutní stavy a poranění.

Vysvětlivky: RLP - rychlá lékařská pomoc (posádka sanitního vozu s lékařem), RZP - rychlá zdravotnická pomoc (posádka sanitního vozu bez lékaře)

Zdroj katastrofy.com