Ostravská HN z pohledu ZZS Msk

14.04.2008

.

Ostravská tragédie pohledem záchranné služby

OSTRAVA: Operátorky Centra tísňového volání přijaly v pátek pět minut před osmnáctou hodinou hlášení o dopravní nehodě mezi Porubou a obcí Vřesina, při které došlo ke střetu dvou tramvají. První informace hovořily nejprve asi o desítce zraněných, počty však s dalšími voláními stoupaly a nakonec překročily tři desítky.

Záchranná služba při tomto hromadném neštěstí disponovala na místě celkem sedmi posádkami, včetně vrtulníku. K dispozici byly dále čtyři sanitní vozy Městské záchranné služby a sanitka Fakultní nemocnice.

Příznivou okolností byla dobrá dostupnost tří nemocnic, do nichž byli pacienti po ošetření na místě události postupně transportováni. Jednalo se o Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě, Městskou nemocnici v Ostravě Fifejdách a nemocnici ve Vítkovicích. Průběh zásahu záchranné službě na druhou stranu velmi komplikoval fakt, že trať, kde se tramvaje střetly, procházela terénem pro většinu sanitních vozů nepřístupným. Vrtulník záchranné služby proto část postižených přenesl na vzdálenost několika set metrů z místa události k přistaveným sanitkám. Kromě toho transportoval do nemocnic těžce zraněné.

Vyproštění posledních dvou zraněných cestujících z útrob tramvají bylo velmi komplikované a přes maximální úsilí hasičů trvalo desítky minut.

Na místě nehody zasahovali také psychologové Hasičského záchranného sboru a záchranné služby, spolu s dalšími vyškolenými interventy. Centrum tísňového volání v Ostravě zřídilo speciální krizovou linku 974 723 202; zde mohli volat příbuzní hledající své blízké. Na této lince pracovaly dvě vyškolené interventky, které v průběhu večera a části páteční noci přijaly téměř devadesát telefonů.

Týmy pracovníků posttraumatické péče a Krizového centra Ostrava působily také ve Fakultní nemocnici a Městské nemocnici na Fifejdách, kde poskytovaly první psychickou pomoc příbuzným postižených, kteří zde byli přivezeni.

Celkovou bilanci nehody se podařilo uzavřít teprve v nočních hodinách:

Celkem bylo záchrannými složkami registrováno padesát cestujících z obou tramvají. Zranění utrpělo jednačtyřicet z nich. Z tohoto počtu zemřeli na místě dva lidé – jedná se o devětasedmdesátiletého muže a dítě, jehož totožnost nebyla dosud definitivně prokázána.
Třináct pacientů utrpělo podle zasahujících lékařů těžká poranění.
Středně těžce a lehce bylo zraněno dvacet šest dalších osob.

Devět účastníků nehody bylo na místě identifikováno, neutrpěli však zranění a proto nebyli transportováni do nemocnic.

Zásah záchranné služby byl ukončen ve 21.30, tedy přibližně po třech a půl hodinách.

Zdroj: ZZS Moravskoslezského kraje Autor: Lukáš Humpl