Pacient zemřel v sanitce, záchranka jej v pytli vyložila na kraj silnice

07.08.2013

Pacient zemřel v sanitce, záchranka jej v pytli vyložila na kraj silnice

Poláky pobouřilo chování záchranářů,
mrtvé tělo nechali u silnice

Polskou veřejností hýbe nový skandál, který se týká chování místních záchranářů. Na případ upozornili hasiči, podle nichž zdravotníci po smrtelné dopravní nehodě tělo jedné z obětí vyložili ze sanitky, pohodili v pytli u kraje silnice a odjeli.

Hasiči, kteří u nehody zasahovali, uvedli, že byli tímto chováním "zhnuseni".

O případu informoval britský list The Daily Telegraph.

Mluvčí záchranky zdravotníky hájí.

Sanitka údajně pětapadesátiletého zraněného muže odvezla, když byl ještě naživu. Snažili se mu zachránit život, ale nepodařilo se. Když muž zemřel, vzali ho záchranáři zpět na místo nehody a nechali jeho ostatky v pytli u silnice.

"Překvapilo nás to, zhnusilo a šokovalo," popsal jeden z hasičů, který u nehody na jihu Polska zasahoval. "Prostě přijeli, vyložili tělo a zase odjeli," dodal.

Mluvčí záchranné služby Marek Jeremicz ale své kolegy brání. "Neporušili žádná pravidla, protože v tomto případě žádná pravidla neexistují," uvedl Jeremicz.

Jak dodal, sanitky musí být neustále v pohotovosti, aby mohly zasahovat i na dalších místech. "Proto bylo tělo vloženo do pytle a přenecháno policii," uzavřel mluvčí záchranářů.

I policejní mluvčí Pawel Lotocki ale prohlásil, že něco podobného viděl poprvé v životě.

Incident by mohl ještě víc poškodit už tak nechvalnou pověst polské záchranné služby, která zaznamenala v uplynulých letech množství skandálů. V roce 2002 se například v zemi vyšetřovala aféra, ve které bylo několik zdravotníků obviněno, že záměrně zabíjeli některé z pacientů kvůli zisku.

Lékaři si prý také přivydělávali kupčením s informacemi o úmrtích. Za tipy o zemřelých dostávali od pohřebních společností vysoké úplatky.

ČTK