Pacienti, pozor! Ministerstvo mení pravidlá: Záchranku si po novom NEBUDE môcť zavolať každý

05.02.2022

Definícia neodkladnej zdravotnej starostlivosti by sa mala upraviť. Cieľom zmeny je bližšie určenie pacientov, ktorí si budú môcť privolať záchrannú zdravotnú službu a zabrániť tak jej zneužívaniu.

Čtěte také: Lengvarský chce zabrániť zneužívaniu: Budeme si PLATIŤ za každý VÝJAZD ZÁCHRANKY?

Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý aktuálne pripravuje Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Ambulancie záchrannej zdravotnej služby (ZZS) zrealizujú viac ako 60 percent zásahov u pacientov, ktorí nie sú v priamom ohrození života alebo zdravia a mohli by byť liečení a ošetrovaní inak. „Vyťaženosť ambulancií ZZS pri riešení prípadov, ktoré by mohol riešiť iný typ starostlivosti, zvyšuje nedostupnosť pre opodstatnené zásahy a zároveň odčerpáva finančné zdroje,“ poukázal rezort zdravotníctva v predloženom materiáli.

Ministerstvo zdôrazňuje, že využitím ZZS na opodstatnené zásahy, keď sú pacienti v priamom ohrození života, sa zvýši jej dostupnosť a efektívne sa využijú dostupné zdroje bez navyšovania financovania ZZS. „Verejnosť sa môže zapojiť do prípravy právneho predpisu prostredníctvom zasielania podnetov či návrhov v rámci vecného zamerania do 15. 2. na adresu ministerstva,“ dodáva rezort.

Celé znění textu je k dispozici na 1.pluska.sk

V České republice se zneužívání a naduživání ZZS naposledy řešilo v letech 2019 až 2020, než tuto debatu utnuly problémy s pandemií SARS-CoV-2. Byly názory pro i proti. Dne 3. 3. 2020 se k problematice vyjádřil i bývalý preziden KZ ZZS ČR v článku uveřejněném ve Zdravotnickém deníku Záchranka by neměla být na začátku systému čerpání péče. Jinak je třeba nastavit optimální pracovní a další podmínky, říká záchranář Sigmund