Pilotní projekt „Mobilita pro život“

02.10.2009

.

Pražská záchranka začala využívat mobilní počítačovou technologii

PRAHA: Pilotní projekt „Mobilita pro život“ představila dnes Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy. Jde o využití mobilní počítačové technologie při přednemocniční péči. Projekt byl testován od října 2008 a v květnu letošního roku Rada hl. m. Prahy schválila uvolnění 2 400 tis. korun na jeho realizaci.

01.10.2009

„Jsem rád, že pražská záchranka získá další nástroj pro zefektivnění činnosti, který ušetří čas a pomůže zachránit více životů. Potřebnou technikou bude do konce roku vybaveno osm vozů rychlé lékařské pomoci, které jsou vysílány k závažným případům, v příštím roce pak bude do systému zapojeno dalších čtyřicet sanitek.

Nelitujeme vynakládaných finančních prostředků. Zatím jde zejména o způsob předávání lékařských zpráv, postupně se projekt bude rozšiřovat a bude možné propojovat různé databáze, aby práce lékařů záchranky byla co nejrychlejší a nejefektivnější,“ ocenil projekt náměstek primátora hl. m. Prahy Rudolf Blažek.

O zavedení informačních technologií do přednemocniční péče začal ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz uvažovat již před pěti lety. Dnes hodnotí pilotní projekt Mobilita pro život jako velice úspěšný „Pražské nemocnice přijmou od zdravotnické záchranné služby každý měsíc průměrně 8 500 pacientů.

Téměř 2 000 z nich přivážejí posádky rychlé lékařské pomoci. Použití počítačů při psaní lékařských zpráv ušetří pět minut z každého příjmu v nemocnici. Minimalizuje se také počet chyb při přepisech zpráv, což má přímý vliv na bezpečnost pacientů. Zrychluje se přenos informací od lékaře u zásahu do nemocnice, kde ještě před přijetím pacienta je k dispozici lékařská zpráva,“ konstatoval ředitel Schwarz.

Přínosy mobilního řešení - zvýšení kvality péče ZZS hl. m. Prahy:
- Standardizace zdravotní dokumentace ZZS, čitelnost a kvalita dokumentace
- Podpora rozhodování posádek – možnost získání závažných zdravotnických informací o pacientovi přímo v terénu, standardy léčby vybraných závažných stavů
- Možnost předání vybraných informací o výjezdu ostatním složkám Integrovaného záchranného systému
-Možnost předání zdravotnických informací o pacientovi do cílové nemocnice před příjezdem vozidla ZZS hl. m. Prahy
- Možnost předání zdravotnických informací o pacientovi do eHealth registrů (informování blízkých kontaktů o postižení)

Rozvoj projektu umožní zapojení dalších informačních zdrojů a databází. A to nejen z lékařského hlediska, ale například i z databází zdravotních pojišťoven. Pořízená data budou moci sloužit po vyhodnocení i pro operativní a strategické řízení, pro statistiky apod.

Realizaci pilotního projektu Mobilita pro život (MPoC) koordinovaly společnosti Intel a KTTP, do projektu byli zapojeny také společnosti Hewlett-Packard, IZIP, Panasonic, Mercedes-Benz, Microsoft, Telefónica O2 a YMS.

Car PC –elektronická podpora operačního řízení:
Určeno pro podporu řidiče výjezdové skupiny
–Elektronické předání tísňové výzvy Zdravotnického operačního střediska (ZOS) do vozidla
–Navigace posádky k místu zásahu
–GPS lokalizace vozidla pro ZOS

Tablet PC –elektronická výjezdová karta:
Určeno pro lékaře / záchranáře
–Získání informací o výzvě z operačního střediska a další komunikace s operačním střediskem ZZS hl. m. Prahy
–Pořízení elektronické dokumentace v místě zásahu
–Podpora rozhodování – dostupnost závažných informací o pacientovi
–Elektronické předání informací z místa zásahu do nemocnice
–Získávání dalších informací z terénu online – možnost jejich dalšího zpracování