Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Plán plošného pokrytí v nedohlednu

27.08.2009

.

Záchranka jezdí pozdě




Publikováno dne: 27.8.2009, Zdroj: DNES

Když někoho postihne úraz nebo infarkt v Seči na Chrudimsku, nemůže počítat s tím, že k němu záchranná služba dojede do patnácti minut, jak to požaduje vyhláška ministerstva zdravotnictví.

Do Seče to sanitce většinou trvá v průměru dvaadvacet minut. Pardubický kraj nyní dokončuje návrh, podle kterého by bílé místo na mapě vymazalo nové stanoviště záchranářů v Třemošnici. Plán má jedinou, ale podstatnou vadu - nejsou na něj peníze.

Na Seči nejsou výjimečné případy, kdy zraněný čekal na pomoc i půl hodiny. Kromě toho, že cesta z nejbližší Chrudimi trvá desítky minut, jsou časté i situace, kdy chrudimská záchranka nemá koho vyslat. V takových případech jedou k případu vozy ze Středočeského kraje, tím se doba dojezdu ještě víc prodlužuje. Přitom v době prázdnin sem jezdí záchranka v průměru každý druhý den. Mimo sezonu je to kolem čtyř případů měsíčně.

Vedení obce už požádalo o zřízení stanice záchranářů přímo v Seči. "Usilujeme o to delší dobu, teď záleží na tom, jak dopadne nová zdravotnická koncepce kraje," řekl starosta Seče Lubor Schmitt.

Koncepce ale problém nevyřeší. Chybějí totiž ještě peníze. Kraj na nové stanoviště nemá, peníze musí dát stát. "Záchranka v našem kraji je ve ztrátě. Proto je potřeba, aby prošel nový zákon o zdravotní péči, který také určí novou síť stanovišť," řekl pardubický hejtman Radko Martínek. S novým zákonem by podle hejtmana měly přijít kraji také peníze na vybudování nových stanic pro záchranáře. Vybudování jednoho stanoviště stojí kolem pěti milionů, roční provoz pak přijde přibližně na tři.

Záchranáři chtějí do Třemošnice

Návrh, který teď kraj připravuje, skutečně počítá s umístěním nového střediska do nedaleké Třemošnice. I to by Seči pomohlo, dojezdová doba by se dostala hluboko pod stanovených patnáct minut.

"Vycházíme z počtu obyvatel. Třemošnice je větší než Seč, navíc záchranáři tam mohou být tak do šesti minut, což je lepší čas než v Pardubicích," řekl vedoucí lékař úseku operačního řízení pardubické záchranky Otomar Kušička.

Podle něj ale nejde jen o Seč. Ta je spíše názornou ukázkou toho, jak vypadá rychlá pomoc na Chrudimsku. "Protože jsou na Seči v létě desítky tisíc turistů, je o ní nejvíc slyšet. Na celý okres ale máme jen dvě stanice záchranky, v Chrudimi a v Hlinsku, a to je málo," řekl.

Záchranáři z Pardubického kraje přitom už dosáhli toho, že v parlamentu byl na stole návrh zákona, který počítal s novým stanovištěm na Seči nebo ve Skutči. Už skoro hotový zákon ale zmizel spolu s nedávným pádem vlády. Nová vláda už se jím nezabývala. Zatím není zřejmé, kdy na nové stanoviště záchranné služby budou peníze. Na Seči tak stále musí v mnoha případech úlohu záchranky zastupovat vodní záchranáři z přehrady.

Martin Ťopek, DNES

Zdroj: zdn.cz
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.