Plat lékaře RLP na ZZS Karlovarského kraje? Klidně i 272 tis. měsíčně !!!

23.12.2011

Plat lékaře RLP na ZZS Karlovarského kraje? Klidně i 272 tis. měsíčně !!!

Plat na záchrance? 272 tisíc
“ovšem jen pro jednu kategorii zaměstnanců, že“

Kontroloři zjistili, že záchranka obchází zákoník práce, když zaměstnává jako živnostníky vlastní doktory i doktory zaměstnané někde jinde. Např. jeden z nich údajně pracoval 18,4 hodiny denně a nepřetržitě 30 dní v měsíci. Jako zaměstnanec měl plat 85 tisíc korun a k tomu dalších 187 tisíc na smlouvu jako OSVČ.

Buď vedení záchranky čachrovalo s čísly, nebo jsou lékaři v sanitních vozech supermani. Kontrola odhalila, že berou nadstandardní odměny. Třeba jeden z nich údajně pracoval 18,4 hodiny denně a nepřetržitě 30 dní v měsíci. Jako zaměstnanec měl plat 85 tisíc korun a k tomu dostal dalších 187 tisíc na smlouvu jako osoba samostatně výdělečně činná.

"To snad ani nelze fyzicky zvládnout. Narazili jsme na více podobných případů, tento je nejkřiklavější," uvedl ředitel krajského úřadu Roman Rokůsek.

Výsledky kontroly poodkryl včera v situaci, kdy krajští zastupitelé museli narychlo schválit záchrance půjčku 10 milionů korun, aby přežila do konce roku. Ocitla se bez peněz a jinak už by neměla na platy a zaplacení faktur. Dokonce i dotaci na nákup sanitek částečně použila na mzdy.

Šéfa záchranné služby Ivo Tukinského odvolala krajská rada už v pondělí. K případu se nechce vyjadřovat. "Co pan hejtman učinil, po řádné rozvaze a dobře učinil," poznamenal pouze ke svému nucenému odchodu z funkce. Od středy je dočasným ředitelem Karel Vaněk.

Polovina z 270 zaměstnanců záchranky se za Tukinského postavila a předala krajské vládě petici. "Pod vedením Ivo Tukinského se stav záchranné služby velmi zlepšil. Je nám líto, že jsme ho ztratili," řekla za organizátory petice Zuzana Svitáková. Opoziční zastupitel Jan Horník tvrdí, že někteří záchranáři byli k podpisu nuceni.

Kontroloři zjistili, že záchranka opakuje chyby z roku 2010. Má málo lékařů - 28, tabulkových míst je ale 42. A obchází zákoník práce, když provozuje tzv. švarcsystém. Zaměstnává jako živnostníky vlastní doktory i doktory zaměstnané někde jinde. To byl i případ exředitele Ivo Tukinského.

Hodinová mzda lékařů se šplhá k 600 korunám. "Probíhající audit nám asi ukázal nadstandardní platové poměry a přeplácení některých lékařů," konstatoval také hejtman Josef Novotný. Naznačil, že vedení nové lékaře nepřijímalo, aby mohlo dál provozovat švarcsystém.

Nový zastupující ředitel Karel Vaněk dostane za úkol podivné praktiky utnout. "Musíme udělat věci, které povedou k nápravě. Je třeba ale dát změnám trochu času," nabádá hejtman. Ve zlepšení ale opozice příliš nevěří. "Stejně na záchrance vládne dál pan Tukinski," tvrdí zastupitel Jan Horník.

Otázkou je, jestli lékaři nadměrné počty hodin opravdu odpracovali nebo zda brali peníze dvakrát. "Teď půjdeme s kontrolou do hloubky, tohle se ukáže," je si jist Rokůsek. Jinak by zpráva pro pacienty zněla, že lékaři jezdí zachraňovat životy i po 18 hodinách nepřetržité služby.

"Nejhorší jsou informace o úvazcích špičkových manažerů na záchrance. Někteří lotři zneužili situace. To je podle měna trestní oznámení. Tyto nestandardní věci se děly delší dobu. Asi selhala rada kraje a její kontrolní mechanismy," míní zastupitel Horník. Podobný názor má i jeho kolega Josef Hora. "Teď nám nezbývá než pro půjčku hlasovat, jinak potrestáme ty, kteří za to mohou nejméně," uvedl Hora.

Radní pro zdravotnictví Václav Larva si je jistý, že Ivo Tukinski jako hlavní manažer na záchrance zklamal, když ji dovedl ekonomicky na dno a do poslední chvíle o tom nikomu neřekl. "Proto mě zaráží i postoj personálu, který se za něho staví. To se odboráři podepíší i pod to, že bývalý ředitel porušil své povinnosti?" ptá se Larva.

Bohumil Zeman, Mladá fronta DNES

Zdroj: medical-tribune