Počasí posledního týdne přidává a hlavně komplikuje práci posádek ZZS

07.12.2010

Počasí posledního týdne přidává a hlavně komplikuje práci posádek ZZS

Počasí přineslo komplikace záchranářům

Panující zimní počasí znamenalo v posledních hodinách nejen další úrazy, ale také komplikace pro zasahující posádky ÚSZS MSK. Záchranná služba vyjížděla i v průběhu pondělí 6.12. k několika osobám, které si přivodily poranění při pohybu venku – na kluzkých chodnících či silnicích. Na tři chodce spadl sníh ze střech. A konečně posádka spěchající za pacientem na Bruntálsku zapadla do závěje, k nemocnému nedojela.

Sanitní vozidlo uvízlo v závěji
V půl osmé ráno obdržela záchranná služba informaci o pacientovi v obci Janov na Bruntálsku, který byl postižen křečovým stavem a poruchou vědomí. Na místo ihned vyjela nejbližší posádka rychlé zdravotnické pomoci ze stanoviště v Městě Albrechticích. K postiženému zvolila nejkratší trasu, avšak dostat k němu se jí nepodařilo. V úseku mezi obcemi Třemešná a Jindřichov ve Slezsku sanitní vozidlo najelo do sněhové závěje, která byla navátá na vozovce a zapadlo v ní. Posádce nepomohlo ani to, že vozidlo Volkswagen s pohonem na všechna čtyři kola má jinak poměrně dobrou průchodnost i ve ztížených podmínkách.

K pacientovi však byla primárně vyslána rovněž krnovská skupina rendez-vouz s lékařem. Záchranáři z uvízlého vozidla stačili upozornit své kolegy, aby zvolili delší, objízdnou, ale bezpečnější trasu. Lékařské posádce se skutečně podařilo za cenu časové ztráty dosáhnout místa události – k pacientovi dorazili po dlouhých pětatřiceti minutách. Stav čtyřicetiletého muže byl sice urgentní, ale prodleva v tomto případě neznamenala ohrožení jeho života. Lékař záchranné služby pacienta vyšetřil, podal potřebné léky a mohl jej ponechat v domácím ošetřování.

Posádka uvízlého vozidla čekala na své vysvobození asi hodinu, poté se vrátila na svou základnu.

PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ÚSZS MSK

Záchranáři měli problém s průjezdností vozovek

Ve čtvrtek ráno na mnoha místech ve Středočeském kraji a v Praze měly naše sanitní vozy problém projet určité úseky silnic a dálnic, hlavními důvody byly kolony nebo nedostatečně upravené silnice. Dojezdové časy sanitních vozů k pacientům nebo zpět na základnu se prodlužovaly, v některých případech i o několik hodin. Naštěstí tyto problémy neměly vliv na zdraví našich pacientů. Pokud sanitka nemohla pokračovat v cestě k pacientovi, na místo byl ihned vyslán další sanitní vůz. Týkalo se to především těchto oblastí:

Praha
– sanitní vůz z Mladé Boleslavi se vracel z IKEM s pacientem po katetrizaci, cestou z Prahy uvázl v koloně, z nemocnice vyjel v 10:00 a na základnu do Mladé Boleslavi dojel až ve 12:45
– sanitní vůz z Nymburka uvázl v koloně na 8 hodin, ve středu v 19:00 se vracel z Prahy po předání pacienta, cestou uvázl na pražském okruhu mezi kamiony a nemohl pokračovat v cestě, na základnu se vrátil až ve 3:00 ráno

Slánsko
– sanitky nemohly projet kolonami, a měly velký problém vyjet kluzký kopec ke slánské nemocnici

Okolí Kralup nad Vltavou, Libušín
– těžko průjezdné zasněžené komunikace

Mělnicko, Nová Ves
– mělnická sanita nemohla projet kolonou a k pacientovi musel být vyslán sanitní vůz z jiného stanoviště (z Kralup nad Vltavou)

Mělnicko, Jizerní Vtelno
– problémy s průjezdností kvůli kolonám kamionů, sanitní vozy musely úsek objíždět

Dálnice D5
– záchranáři ze Zdic vyjeli k dopravní nehodě kamionu a zraněnému řidiči na 18 km D5 a cestou zůstali uvězněni v koloně přibližně na 10 minut, ani při použití výstražných zvukových znamení kamiony stojící ve všech pruzích nemohly uvolnit záchranářům cestu

Libeň u Prahy
– zapadl do sněhu sanitní vůz zbraslavských záchranářů, který se vracel od pacienta, s pomocí lidí z okolí byl vytažen ven a mohl pokračovat v cestě

Zdroj: USZS SK

Počasí komplikuje práci záchranářů

Sobotní nástup zimního počasí pražští záchranáři zvládali bez větších problémů – průměrný počet 350 výjezdů za 24 hodin se nijak dramaticky nezvyšoval, denně ošetřili cca 10 pádů na zledovatělých chodnících.

Včerejší intenzivní sněhová nadílka ochromila dopravu v celé republice. Hlavní město není výjimkou a kalamitní dopravní situace se tak promítla i do práce záchranářů. Denní směna byla vystřídaná noční i s několika hodinovým zpožděním. Na posílení noční služby byla povolána další posádka, byla rozšířena pohotovost.

Počet 27 nasazených posádek byl nakonec kapacitně dostačující na všech stanovištích. Výjezdnost z jednotlivých stanovišť byla zabezpečena posypovým materiálem a úklidem výjezdových tras.

V souvislosti s dopravní situací došlo z celkového počtu 352 výjezdů ve 22 případech k prodloužení výjezdového času nad 15 minut. Žádný z těchto dojezdů naštěstí neohrozil stav pacienta.
Po pádu na kluzkých komunikacích ošetřili záchranáři během celého včerejšího dne 33 zraněných osob, žádné zranění nebylo vážného charakteru. Posádky byly volány k šesti dopravním nehodám, při kterých došlo ke čtyřem lehkým a dvěma těžkým zraněním (otřes mozku 9leté dívky po sražení osobním vozem a vážný úraz hlavy 45leté ženy sražené tramvají). K poslední včerejší nehodě došlo po 22. hodině ve Slivenci, kde narazil posypový vůz do sloupu veřejného osvětlení. Řidič utrpěl lehké zranění – se zhmožděným poraněním hlavy byl převezen do motolské nemocnice.

Zdroj: ÚSZS HMP