Poděkování kolegům z rakouské letecké záchranky

29.06.2021

Poděkování kolegům z rakouské letecké záchranky

Jsou tichými hrdiny čtvrteční tornádové noci. Dvě posádky Christophorus 2 (základna Gneixendorf v Dolním Rakousku) a Christophorus 9 (základna Vídeň) rakouské letecké záchranné služby ÖAMTC přistávaly za pomocí techniky pro noční vidění na jihu Moravy.

Pilot Oliver Stastny ze záchranářského vrtulníku Christophorus 9, který přiletěl do ČR, aby transportoval do Vídně oběti tornáda, k tomu říká: „Mise do cyklonové oblasti v České republice nebyla jako každá jiná. Byla úplně jiná, zkrátka zvláštní.. Nikdy jsme nic takového neviděli a tma byla také hodně náročná. Celá posádka je však na noční lety vycvičena. Nejprve jsme museli hledat vhodné přistávací místo, což je v oblasti katastrofy vždy obtížné. Nakonec jsme skončili na sportovišti se spoustou sutin…“

Vážnost situace podtrhla i skutečnost, že pilotem druhého vrtulníku, Christophorus 2, který přiletěl na Moravu, byl sám ředitel rakouské letecké záchranné služby ÖAMTC Reinhard Kraxner.

Ralph Schüller, mluvčí letecké záchranné služby ÖAMTC, potvrdil, že týmy Christophorus pomáhaly při záchraně poté, co byl nedaleko Mikulčic během tornáda vymrštěn autobus s mnoha cestujícími ze silnice asi 70 metrů do pole. Dvě z obětí tohoto incidentu, 50letý muž, zřejmě řidič autobusu, a 15letá dívka, byly zachráněny lékařským týmem ÖAMTC, který postiženým poskytl první pomoc. Poté řidič autobusu s vážnými zraněními odletěl Christophorem 9 do AKH Wien, 15letá dívka v kritickém stavu Christophorem 2 do SMZ Ost.

Ještě ve čtvrtek večer byly o možných pacientech předem informovány všechny nemocnice ve Weinviertelu, nemocnice v St. Pöltenu, ve Wiener Neustadt a další vídeňské nemocnice. Notruf NÖ na požádání informovala, že na dolnorakouské státní kliniky nebyly dopraveny žádné zraněné osoby z České republiky.

Na jihovýchodě ČR pozdě večer zasahoval s asi 40 vozidly a více než 100 pomocníky také Červený kříž z Dolního Rakouska. Podle mluvčí Sonji Kellner vyrazily také tři kamiony naložené táborovými postelemi a přikrývkami. Podle Kellner pomáhal Červený kříž během „chaotické fáze“, která doprovází začátek mnoha katastrof. O 30 lidí se starali občané Dolního Rakouska, jedna osoba byla převezena do nemocnice. Operace Červeného kříže byla dokončena v pátek večer, když „místní síly začaly mít situaci pod kontrolou,“ uvedla Kellner.

Radní pro zdraví ve Vídni, Peter Hacker, k situaci řekl: ,, Město Vídeň je v této obtížné situaci po boku svých českých sousedů se všemi dostupnými zdroji." V pátek v časných ranních hodinách reagoval na události v České republice také kancléř Sebastian Kurz. Prostřednictvím sociálních médií vyjádřil upřímnou soustrast s oběťmi. „Naše soustrast patří obětem a rodinám obětí,“ řekl poté na summitu EU v Bruselu. Rovněž poděkoval rakouským pohotovostním službám, které okamžitě nabídly ČR pomoc, i když i v Dolním Rakousku působila bouře ničivé škody.

Večer guvernérka Johanna Mikl-Leitner poděkovala všem záchranářům a dobrovolníkům: ,,..Dolnorakouským hasičům za jejich neúnavné úsilí pro naše krajany a dolnorakouskému Červenému kříži za pomoc našim českým přátelům.“

Děkujeme, Rakousko. Je skvělé mít dobré sousedy, na které se můžeme spolehnout.

Jan Skiman

Zdroj: FB