Policie vyšetřuje podezření s přidělením provozování letecké záchranky

19.04.2013

Policie vyšetřuje podezření s přidělením provozování letecké záchranky

Bývalý vrcholný představitel ministerstva zdravotnictví měl způsobit škodu za 800 miliónů

Protikorupční policie v pátek oznámila, že obvinila bývalého vrcholného představitele ministerstva zdravotnictví ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Státu údajně způsobil škodu ve výši 792 miliónů korun.

Obvinění se týká provozování vrtulníků letecké záchranné služby (LZS). O obvinění informoval mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Jméno ani funkci obviněného, který je stíhán na svobodě, nechtěl specifikovat.

Tendr na provozování letecké záchranné služby vypsalo ministerstvo zdravotnictví v době, kdy resort vedl Tomáš Julínek (ODS). Vyhrály jej společnosti Alfa Helicopter a DSA.

Případ souvisí s provozováním vrtulníků letecké záchranné služby. Dotyčný měl v rozporu se svými povinnostmi přenést činnosti související s provozováním služby z Ministerstva obrany a Ministerstva vnitra ve prospěch dvou nestátních provozovatelů LZS.

Doposud vyčíslená škoda bude ještě narůstat, neboť další plnění je z důvodu uzavření smluv předpokládáno až do roku 2016.

"Škodu představuje rozdíl mezi náklady na provoz ze strany uvedených státních subjektů a nestátních podnikatelských subjektů, kdy státní subjekty byly schopny služby poskytovat výrazně levněji," doplnil Ibehej.

Zdroj: novinky.cz