Posádka RLP resuscitovala ženu, za chvíli upadl do zástavy i její muž

05.10.2014

Posádka RLP resuscitovala ženu, za chvíli upadl do zástavy i její muž

Záchranáři resuscitovali manželský pár na Novojičínsku

Posádky zdravotnické záchranné služby jsou několikrát denně volány k případům náhlého bezvědomí a srdečního selhání. Každoročně musejí resuscitovat více než tisíc pacientů, u nichž došlo k zástavě srdeční činnosti. V pátek 3. 10. však zasahovali v domácnosti, kde došlo k selhání základních životních funkcí u dvou osob bezprostředně za sebou.

Operační středisko ZZS přijalo před polednem výzvu k zásahu do jedné z obcí na Novojičínsku. K náhlému kolapsu tam došlo u sedmašedesátileté ženy. Na pomoc vyjela nejbližší lékařská posádka, která k postižené dorazila během sedmi minut od nahlášení. První pomoc na místě zahájil manžel pacientky a za telefonické asistence operátorky prováděl nepřímou srdeční masáž až do okamžiku, než si péči o ženu převzala posádka záchranné služby. Tým pokračoval rozšířenou resuscitací za použití přístrojové techniky a léků.

Muž mezitím odešel do vedlejší místnosti, odkud po chvíli záchranáři uslyšeli chrčení. Devětašedesátiletého muže bezprostředně poté nalezla posádka sedícího na pohovce bez známek života. Okamžitě i u něj zahájila srdeční masáž a další nezbytné úkony. V jednu chvíli tak museli členové posádky provádět souběžně resuscitaci u dvou osob s náhlou zástavou oběhu. Na místo si samozřejmě ihned přivolali další výjezdovou skupinu. Oba týmy pak pokračovaly v pokusech o záchranu pacientů.

Lékař musel bohužel po několika desítkách minut konstatovat smrt ženy. Snaha o její záchranu nevedla k úspěchu. Resuscitace muže byla po téměř hodinovém úsilí záchranářů úspěšná a podařilo se obnovit činnost jeho srdce. K transportu byl povolán vrtulník letecké záchranné služby, jehož posádka zajistila šetrnou přepravu pacienta do ostravské Fakultní nemocnice.

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ZZS MSK