Pozor na novou nástrahu, která číhá při ošetřování dětí věku 14 -18 let

27.03.2014

Pozor na novou nástrahu, která číhá při ošetřování dětí věku 14 -18 let

Změna při souhlasu s ošetřením

Od letošního ledna nabyl platnosti nový občanský zákoník, který mimo jiné také omezil pravomoci rodičům a jiným zákonným zástupcům rozhodovat za své svěřence, dětí věku 14 - 18 let.

Z toho vyplývá, že děti už od čtrnácti let nemusí souhlasit například s navrhovanou léčbou a navrhovaným zákrokem, který u něj na výjezdu ZZS chceme a potřebujeme provést. Například jen obyčejné zajištění žilní linky. Rodič řekne, ať ji zajistíme, ale dítě se vzepře a jasně se vyjádří, že zákrok odmítá. Dle nového OZ nesmíme zákrok, v tomto případě zajištění žilní linky provést.

V případě rozporu mezi zákonným zástupcem a dítětem musíme počkat, zdali se dohodnou a zákonný zástupce dítě přemluví. Když nepřemluví, nedohodou se, musíme dbát přání dítěte. Stejné tomu bude v případě, kdy zákonný zástupce není přítomen. Další variantou je počkat na rozhodnutí soudu, což ale v našich podmínkách nepřipadá v úvahu.

Důležité je tuto skutečnost mít na paměti, ale zároveň nic nepodcenit a odmítnutí uvést do zdravotnické dokumentace.

Ne rozdíl od roku 2012, kdy začaly platit zákony o zdravotních službách je to sice jen drobná, ale podstatná novinka.

• Lukáš Reagovat 28.03.2014
    Zajímalo by mě, kdo takové bezva zákony vymýšlí ... tento krok je akorát krok o 10 let zpátky. Vůbec ničemu neprospívá. Jsem zvědav, jak se bude řešit situace, kdy bude mít dítě poloamputovanou krvácející končetinu, velké krevní ztráty a odmítne zajištění i.v. vstupu...
    • Jirka Reagovat 29.03.2014
      Pokud vím, tak v případě ohrožení na životě není informovaný souhlas vyžadován, nebo se snad pletu? :)