Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Pozor na to! Může zdravotní sestra/zdravotnický záchranář aplikovat na požádání injekční formu léku svým blízkým a kamarádům?

04.09.2017

Pozor na to! Může zdravotní sestra/zdravotnický záchranář aplikovat na požádání injekční formu léku svým blízkým a kamarádům?

 

 

Na zdravotní sestry/zdravotnické záchranáře etc. se často obrací řada osob s žádostí o aplikaci injekčního léku. Smí nebo nesmí sestra injekci aplikovat a je v případě komplikací trestně odpovědná? V poradně MT odpovídá Mgr. Vendula Mezeiová z mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal.

 

 

Dotaz: Jsme zdravotní sestry, na které se často obrací řada kamarádů, sousedů apod. se žádostí o aplikaci nějakého léku. Tím myslíme především injekční formu. Ve škole jsme se učily, že sestra smí lék aplikovat pouze, pokud je to dle ordinace lékaře. V současné době ale je řada pacientů naučena a vedena k tomu si aplikovat injekci sám doma. Nám jde o to, zda smíme, či nesmíme a pokud by došlo k nějaké nepředvídané události, anafylaktický šok, či úmrtí, zda bychom byly stíhané třeba za neúmyslné zabití apod. Prosím, je to ošetřeno v nějakém zákonu, nemůžeme nic najít, co by se k tomuto vztahovalo. Jediný zákon k tomu by mohl být č.96/2006 ale tam toto není upřesněné.

 

Odpovídá Vendula Mezeiová z mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal.

 

Jestliže aplikujete lék injekční formou mimo svůj výkon zaměstnání, odpovídáte za jakékoliv své právní jednání jakožto fyzická osoba, a to na základě všech právních předpisů – tj. trestního zákoníku či občanského zákoníku. Svým právním jednáním se dle okolností tedy můžete dopustit trestného činu dle trestního zákoníku, stejně tak způsobit majetkovou i nemajetkovou újmu. Těmito předpisy je vázána každá osoba při svém jednání, přičemž se v daném případě neuplatní ani speciální úprava dle pracovního práva. Je nutno také zdůraznit, že dle § 5 občanského zákoníku, kdo se veřejně nebo ve styku s jinou osobou přihlásí k odbornému výkonu jako příslušník určitého povolání nebo stavu, dává tím najevo, že je schopen jednat se znalostí a pečlivostí, která je s jeho povoláním nebo stavem spojena. Jedná-li bez této odborné péče, jde to k jeho tíži.

Zdroj: tribune.cz

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
  • Lucie Plachá Reagovat 04.09.2017
    Ta odpověď je velmi vágní, myslím, že tazatele s konkrétním příběhem neuspokojí, neinformuje. Nemám právnické vzdělání a tedy tohle nebude pokus o výklad práva, nicméně z logiky věci se domnívám, že existuje-li ta ordinace (lékař ordinoval léčbu a předepsal/vydal injekční lék) a sestra podle ní aplikuje, nedopouští se ničeho nezákonného. Platí však samozřejmě to, co se v obecné rovině nastiňuje na konci textu - sestra je za aplikaci (ne ordinaci!) odpovědná a musí umět správně jednat v případě všech aspon trochu předvídatelných komplikací :).
    • Don Filipo Reagovat 04.09.2017
      Zcela souhlasim s vašim nazorem.odpoved právni kancelare má hodnotu informace z Googlu,či Wiki.Smesne. Pokud existuje ordinace lekare,lek je pacientovi vydan a je v domacim prostredi podan zdravotnikem ktery je kompetentní k tomuto výkonu,je vse zcela lege artis. Dojde li totiž k jakekoliv nenadale situaci,bude muset soud jednoznačne prokazat že k reakci,úmrtí,došlo v souvislosti s pochybením zdravotníka,nikoliv v souvislosti s podanim leku.Zakon nikde neuvadi kompetence zdravotniku v souvislosti s jejich pracovnim pomerem,ale v souvislosti s vykonem povolaní jakozto souboru odborných činností.Pozdravuji pani Magistru s PVC legal.Pokud bych ja byl bakalar jako ona magistra,bylo by na svete o stovky mrtvych vice...
  • Radomil Dvořák Reagovat 04.09.2017
    Vágní? Je naprosto dostačující... pokud neumíte česky a nechápete, co se v odpovědi skrývá je to pouze Váš osobní problém. Naprosto jednoznačně je řečeno, že může! Pokud však budou nějaké následky, tak za ně odpovídáte pouze a jenom VY! Pokud se chcete případným problémům vyhnout je nutné se chovat, zkrátka a dobře, jako v práci = informovaný souhlas a podobně.
    • Jan Pokorný Reagovat 06.09.2017
      Za následky odpovídá ten, kdo podání léků indikoval neboť součástí indikace není jen volba preparátu, ale i způsob jeho podání včetně doby aplikace. Pacientů, kteří si sami někde pokoutně něco seženou (s výjimkou narkomanů a vykradačů nemocničních či jiných zdravotnických (ZZS..) zásob) moc není a ani to v rámci ČR dodávaných léčiv možné prakticky není neboť veškeré injekční preparáty jsou vázané preskripcí, jejíž součátí je i D.S. tedy kdy a jak... Jste-li zároveň indikujícím pak máte smůlu... Pokud je injekční forma svěřena pacientovi pak ten, kdo tak učiní na sebe bere i odpovědnost ve smyslu seznámení pacienta se způsobem podání. Podáváte-li lék určený lékařem k domácí aplikaci pak nenesete odpovědnost za jeho indikaci stejně jako laik, ale jelikož máte odbornou způsobilost budete odpovědni z nedbalosti za komplikace, kterým jste vzhledem k Vaší odbornosti a znalostem mohla (měla) předejít. Do toho lze zahrnout nesprávný způsob aplikace, podání chybné dávky v rozporus preskripcí, nezhodnocení celkového stavu pacienta a neadekvátní Vaše reakce na případné komplikace. U komplikací by se pak hledala navíc ještě příčina, zda byla z indikace nebo z chyby v aplikaci, za prvé odpovědnost nenesete za druhé ano. Mimochodem i na jakoukoliv první pomoc v soukromí se právně nahlíží podobně, laik může škodit v dobré víře, že pomáhá pokud to je v rozsahu jeho vzdělání, u nás je to nedbalostní trestný čin stejně jako neposkytnutí pomoci vůbec....

Copyright © 2017 Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.